Malownicza i bardzo urokliwa, wijąca się wśród pól, łąk i lasów Wkra zaprasza do wypoczynku i relaksu. Niedoceniana wcześniej pod względem walorów przyrodniczych, historycznych czy kulturowych – dziś staje się ulubioną rzeką kajakarzy i wielbicieli aktywnej turystyki.
Wkra to typowo nizinna rzeka o niewielkim spadku. Choć jej źródła zlokalizowane są w obszarach pojeziernych w województwie warmińsko-mazurskim, to najpiękniejszy i najbardziej malowniczy odcinek (163 km) prowadzi przez północne Mazowsze. Jest jedną z najczystszych rzek Mazowsza, a jej walory przyrodniczo-krajobrazowe zachwycają swym urokiem za każdym zakolem. Wkra silnie meandruje, zwłaszcza w środkowym i dolnym biegu rzeki, co świadczy o jej naturalnym przebiegu, i dostarcza przepięknych widoków.
NAJDŁUŻSZA RZEKA PŁYNĄCA Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE!
Wkra jako jedna z niewielu rzek w Polsce płynie „pod prąd” – nie z gór w kierunku morza, a z morza w kierunku gór. Dlaczego? Dlatego, że jej źródło znajduje się na Garbie Lubawskim (pasmo wzniesień morenowych) we wsi Januszkowo koło Jeziora Kownatki, skąd spływa przez Nizinę Północnomazowiecką, by zakończyć swą podróż ujściem do Narwi za Pomiechowem. Ma długość 249 km, co sprawia, że przepływa przez dwa województwa, siedem powiatów i dwadzieścia gmin.
Dolina Wkry została wyrzeźbiona (na skutek erozji wodnej) ok. 130 tys. lat temu po zlodowaceniu środkowo-polskim przez wody roztopowe z topniejącego lądolodu. Od wieków rzeka była wykorzystywana przez ludzi jako źródło wody pitnej, w rolnictwie i przemyśle. Jeszcze w XIX wieku wiosną spławiano nią drewno do Narwi, a do dziś oglądać można wzdłuż brzegów pozostałości starych młynów.
NATURA W PEŁNYM ROZKWICIE
Krajobraz doliny Wkry potrafi zmieniać się każdego dnia. Kształtowany jest poprzez pogodę, pory dnia, poziom stanu rzeki. Z każdym miesiącem rzeka wygląda inaczej i nabiera innego charakteru. Wije się leniwie wśród łagodnych wzgórz morenowych i ukwieconych łąk w kolejnych odsłonach wiosny, lata, jesieni i zimy, a także przejściowych pór roku: przedwiośnia, polecia i przedzimia. Rozlewająca się wiosną na otaczające ją łąki, zwłaszcza teraz tworzy malownicze rozlewiska w bujnym wydaniu przyrody.
Naturalny krajobraz doliny Wkry, walory przyrodnicze i historyczne to tylko kilka z powodów, które przyciągają tu turystów. Latem staje się miejscem kąpieli wodnych i słonecznych, ale przede wszystkim zachęca do aktywnego wypoczynku. Właśnie dlatego tereny nadwkrzańskie stały się celem wycieczek: pieszych, rowerowych oraz spływów kajakowych. Dostęp do nich zapewnia wiele ścieżek, dróg i dróżek, które często otula sama natura.
SPŁYŃ KAJAKIEM I POZNAJ DOLINĘ WKRY
Spływy kajakowe w ostatnich latach stały się popularną rozrywką dla ludzi, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek na łonie natury. Jest to najlepszy sposób dotarcia do niedostępnych, dzikich zakątków – zupełnie innych i niezwykle pięknych. Płynąc kajakiem, można wręcz „dotknąć” natury i chłonąć wszechobecny spokój i ciszę, którą „zakłóca” jedynie śpiew ptaków czy szum wody.
W dolnym i środkowym biegu Wkry można znaleźć wiele odcinków o różnej trudności. Na trasach spływów zlokalizowane są miejsca dokowania kajaków ułatwiające dobranie długość trasy do osobistych preferencji. Odcinki spływów zwykle liczą od 5 do 15 km, choć poszukiwacze przygód i adrenaliny coraz częściej decydują się na dłuższe trasy. Dużym zainteresowaniem cieszą się spływy rozpoczynające się wczesnym rankiem, a nawet nocą, przy blasku pochodni. Modne stają się też spływy kilkudniowe, z noclegami w namiotach. Tego typu wypoczynkowi atrakcyjności dodają czynniki pogodowe, np. mgły radiacyjne, chłodne poranki z szadzią czy wyższy poziom wody z silniejszym nurtem po roztopach lub dużych opadach. W sezonie letnim warto wybrać się na spływ poza weekendem, pozwala to uniknąć tłoku i daje możliwość delektowania się ciszą, spokojem oraz bliskością nietkniętej przez człowieka natury. To doskonały sposób na relaks!
Obecnie wypożyczalnie kajaków dbają o każdy szczegół – bezpieczeństwo, wysokiej jakości wyposażenie i wygodę – wszystko, aby zadowolić klienta. Najczęściej do tej pory spotykane kajaki jedno- i dwuosobowe zastępują kajaki przeznaczone dla trzech osób. W ten sposób można odpowiednio dobrać załogę, zwłaszcza w przypadku większych grup – rodzin z dziećmi, pracowniczych wyjazdów integracyjnych czy grup przyjaciół.
Wyjazd na kajaki jest stosunkowo tani, nie wymaga wyjątkowej sprawności fizycznej ani wybitnych umiejętności. Jest to doskonały sposób na aktywny odpoczynek w nieczęsto już spotykanej scenerii bujnej roślinności, zielonego tataraku i pałki wodnej, w towarzystwie bobrów, kaczek i łabędzi. Pokonywanie szlaku wodnego i obserwacja natury z poziomu lustra wody dostarcza naprawdę niezwykłych doznań i pozwala głęboko się zrelaksować.
tekst: Ł. Malinowski/UM Nasielsk
foto: Wirtualne Mazowsze 24