Twierdza Modlin za półdarmo

Zniżki w hotelach, restauracjach i obiektach zabytkowych, darmowe zwiedzanie z przewodnikiem, kino plenerowe, bieg uliczny i wielka rekonstrukcja obrony Twierdzy Modlin. To wszystko w największej, najlepiej zachowanej i najpiękniejszej fortecy w Polsce już 20 i 21 września.

Miasto Nowy Dwór Mazowiecki, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek i partnerzy już po raz drugi zapraszają do wzięcia udziału w akcji „Twierdza Modlin za półdarmo”. Tym razem świętować będziemy aż dwa dni. Kulminacyjnym punktem programu będzie długo oczekiwana rekonstrukcja obrony Twierdzy Modlin z września 1939 r., która odbędzie się w niedzielę, 21 września o godz. 15.00 przy Bramie Północy – jednym z najstarszych zabytków w Twierdzy Modlin.

Dzień wcześniej będzie okazja, aby dogłębnie poznać fortecę z przewodnikiem wybranym przez siebie szlakiem: francuskim, rosyjskim, filmowym lub dla dzieci. Po zwiedzaniu na ekranie zobaczymy, jak magia kina zmienia rzeczywistość. Planowana jest darmowa projekcja „CK Dezerterów” – kultowej komedii, która (jako jedna z wielu produkcji) powstawała w Twierdzy Modlin. Seans odbędzie się przy Bramie Poniatowskiego, która wielokrotnie występuje w filmie. Znana jest także z „Bitwy Warszawskiej” Hoffmana.

Dodatkowo uczestnicy akcji przez cały weekend mogą liczyć na zniżki w hotelach, restauracjach i obiektach zabytkowych.

Twierdza Modlin – położona jedyne 34 km na północ od Warszawy i sąsiadująca bezpośrednio z lotniskiem w Modlinie jest największą i najlepiej zachowaną twierdzą w Polsce, porównywalną jedynie z Verdun. Podczas II wojny światowej broniła się dzień dłużej niż stolica. To tu znajduje się najdłuższy budynek w Europie – koszary obronne o długości ponad 2 km. W przeszłości pełniła funkcję odrębnego wojskowego miasteczka. Oprócz obiektów militarnych znajdziemy tu m. in. kasyno oficerskie, bloki mieszkalne dla żołnierzy carskiej armii, dawną pralnię czy piekarnię.