Akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Białorusi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Do sądu trafił akt oskarżenia skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce przeciwko obywatelowi Białorusi, na którym ciąży 28 zarzutów karnych, dotyczących organizowania nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu przekraczania granicy RP wbrew przepisom. Wobec mężczyzny od maja 2023 roku stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Do zatrzymania 46-letniego obywatela Białorusi doszło w maju 2023 roku na terenie Warszawy. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zabezpieczyli 3 telefony komórkowe i 4 aktywne karty SIM, które stanowią dowód w sprawie i służyły do przestępczej działalności mężczyzny.

Początek sprawy był związany z zatrzymaniem 3 cudzoziemców – obywateli Syrii, przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w październiku 2022 roku na terenie woj. mazowieckiego w momencie transportu ze wschodniej granicy do Niemiec. W ręce funkcjonariuszy wpadł także kierowca samochodu 38-letni Azer, który na zlecenie obywatela Białorusi dokonał nielegalnego przewozu obywateli Syrii. Pasażerowie samochodu – obywatele Syrii – za popełnienie przestępstwo określone w art. 264 § 2 kk. dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat próby. Z kolei azerski kierowca spędził w tymczasowym areszcie prawie 9 miesięcy, po tym jak przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Następnie został wydalony z terytorium RP z zakazem wjazdu do Polski i strefy Schengen na okres 5 lat.”

W toku całego postępowania udało się zebrać obszerny materiał dowodowy, który potwierdził winę podejrzanego, tym samym doprowadzając do przedstawienia mu 28 zarzutów z art. 264 § 3 kk., tj. organizowania nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk.).

W marcu br. prokurator nadzorujący śledztwo z Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Ostrołęce wobec mężczyzny.

Obywatel Białorusi przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zgodnie z kodeksem karnym za tego typu przestępstwa grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.