Awantura przed wejściem na pokład samolotu – interweniowała Straż Graniczna

Agresywne zachowanie i kłótnia pasażera z personelem naziemnym lotniska przed wylotem samolotu do Belgii zakończyła się interwencją funkcjonariuszy z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Awanturnik usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza oraz złamania przepisów porządkowych obowiązujących w porcie lotniczym.

Do zdarzenia doszło wczoraj (24.01) w godzinach wieczornych w jednym z gate`ów lotniska Warszawa-Modlin przed odlotem samolotu do Brukseli. Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych zostali wezwani na miejsce w związku głośną awanturą, do której doszło po kłótni 33-letniego mężczyzny i towarzyszącego mu dwudziestolatka z obsługą naziemną lotniska. Po przybyciu na miejsce patrolu Straży Granicznej i próbie uspokojenia sytuacji oraz wylegitymowania obu pasażerów, jeden z nich niespodziewanie uderzył pięścią funkcjonariusza w bark, naruszając tym samym jego nietykalność cielesną. Natychmiast wobec niego zostały użyte środki przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających oraz kajdanek. Agresywny 33-latek oraz próbujący go powstrzymać 20-latek w asyście funkcjonariuszy zostali doprowadzeni do pomieszczeń służbowych. Z uwagi na wyczuwalną woń alkoholu od jednego z nich, wykonano mu badanie alkomatem na obecność alkoholu – wynik – 0,78 mg/l. W związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariusza pełniącego służbę (art. 222 par.1 kk.) mężczyznę zatrzymano, a następnie przewieziono do PdOZ przy KPP Nowy Dwór Mazowiecki.

Na razie za swoje zachowanie tj. zakłócanie porządku publicznego zgodnie z art. 210 Ustawy prawo lotnicze, pkt 7 otrzymał mandat karny, natomiast jeżeli chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego (…) podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych – grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Drugi z mężczyzn za udział w incydencie został pouczony.

Zobacz również