Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Będzie remont Bramy Napoleona i XIX wiecznej Elektrowni

Aż 148 zabytków przejdzie prace renowacyjne dzięki wsparciu sejmiku Mazowsza. Radni województwa wybrali tegorocznych beneficjentów programu „Mazowsze dla zabytków”. Na niezbędne remonty, naprawy i modernizacje władze regionu przeznaczą w sumie 13,8 mln zł. Na liście znalazły się również inwestycje w Twierdzy Modlin.

Po 120 tysięcy złotych przyznano spółce Modlin na odtworzenie dachu na Elektrowni Centralnej Narew z 1806 roku. Drugie dofinansowanie przyznano na wykonanie najpilniejszych prac zabezpieczających zabytek Brama Napoleona w zespole Koszar Obronnych Twierdzy Modlin.

Wybór z roku na rok staje się coraz trudniejszy – zauważa marszałek Adam Struzik. – Wpływa do nas coraz więcej projektów, które są dobrze przygotowane i zasługują na wsparcie. W tym roku pomożemy w remoncie aż 148 zabytków na których renowację, konserwację i remonty przeznaczymy 13,8 mln zł. Mamy nadzieję, że na tym nie koniec. Na liście rezerwowej mamy kolejne dobre projekty, które czekają na nasze wsparcie.

XIX wieczna Elektorwnia Centralna

W przypadku budynku elektrowni dofinansowanie stanowi 10% wartości planowanych w tym roku prac. Dzięki nim uda nam się definitywnie zatrzymać dalszą degradację tego obiektu i śmielej planować jego kompleksową rewitalizację – mówi Sebastian Sosiński, dyrektor zarządzający spółki Modlin.

Brama Napoleona

W przypadku Bramy Napoleona mamy do czynienia już z trzecim etapem prac. Ten przyniesie już zauważalne zmiany, bo rekonstrukcja tarasu, którą planujemy nie tylko definitywnie rozwiąże problem odwodnienia budynku, ale zmieni możliwości komunikacyjne na samym obiekcie. Turyści pierwszy raz w historii tego miejsca będą mogli wykonać pełne okrążenie wokół dziedzińca koszar bez konieczności omijania Bramy Napoleona – dodaje dyrektor Sosiński.

Decyzja Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego o przyznaniu dofinansowania spółce Modlin jest nie tylko docenieniem wysiłków podjętych przez spółkę w dziedzinie konserwacji zabytków, ale również świadectwem troski o dziedzictwo kulturowe regionu. Te dwa projekty odbudowy, wspierane przez dotacje, przyczynią się do zachowania historycznej wartości Twierdzy Modlin oraz odegrają istotną rolę w rozwoju ruchu turystycznego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.