Przyszłość rynku nieruchomości w Polsce jest tematem interesującym nie tylko inwestorów, ale też osoby planujące zakup mieszkania. Jak zmieni się rynek? Co będzie z cenami? Czy warto lokować oszczędności w mieszkaniach?
Na te i inne pytanie możesz znaleźć odpowiedzi w dzisiejszym digescie poświęconym krakowskiej mieszkaniówce. Na tapetę bierzemy zwłaszcza następujące zagadnienia:
• jakie nowe inwestycje w Krakowie powstaną w 2023 roku;
• jakie są główne trendy kształtujące rynek;
• czy wzrosną ceny mieszkań.
Trendy zapowiedzią przyszłości
Analiza bieżących trendów panujących w mieszkaniówce pozwoli zrozumieć, jak będzie wyglądać rynek w najbliższej przyszłości.
Oto kilka głównych trendów cechujących rynek pierwotny Krakowa:
1. Ekologiczność. Coraz więcej nieruchomości realizowanych w Krakowie dąży do zasad eko-budownictwa – instaluje się panele słoneczne, systemy rekuperacji deszczówki, oświetlenie LED, systemy inteligentnego sterowania mediami obniżające koszty utrzymania lokali oraz inne rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną budynków. Ekologiczność też odczuwalnie podnosi standard nieruchomości, i coraz więcej deweloperów w Polsce dąży do tego, by mieć międzynarodowe certyfikaty potwierdzające stosowanie praktyk przyjaznych środowisku. Zwłaszcza, inwestycja Hemma Orawska zrealizowana przez międzynarodowego dewelopera Skanska posiada renomowany certyfikat ekologiczny BREEAM.
2. Wielofunkcyjność. Osiedla przestają być po prostu blokowiskami i dążą do koncepcji wielofunkcyjnej przestrzeni, poniekąd pozwalającej na zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb bez konieczności opuszczania osiedla. Na przykład, osiedle Fredry 6 jest autonomiczną przestrzenią mieszkalną wyposażoną w zaplecze rekreacyjne (zielone dachy, strefa piknikowa, dużo nasadzeń zieleni), przyjazna osobom pieszym i rowerzystom. Wykonana jest zgodnie z koncepcją zielonego budownictwa.
3. Rewitalizacja. Ten trend jest bardzo perspektywiczny w przypadku Krakowa, gdyż miasto może poszczycić się rozległą Starówką, a terenów o zabudowie historycznej jest jeszcze więcej. Jest też dość dużo obszarów zdegradowanych, których zagospodarowaniem chętnie zajmują się deweloperzy. Na terenach poprzemysłowych powstają rozległe kompleksy mieszkalno-usługowo-biznesowe, a w odrestaurowanych kamienicach realizuje się apartamenty na wynajem.
Co na rynku pierwotnym w 2023 i 2024?
Już teraz jest otwarta przedsprzedaż na liczne inwestycje deweloperskie, jakie zostaną oddane do użytku w najbliższych latach.
W ofercie znajdziemy sporo osiedli wielorodzinnych o różnorodnym standardzie i w różnych lokalizacjach Krakowa. Jedną z ciekawych opcji jest kompleks Piasta Towers położony na Mistrzejowicach i oferujący przyszłym mieszkańcom liczne atuty infrastrukturalne, takie jak prywatny klub fitness, przedszkole na terenie osiedla, liczne strefy wypoczynku oraz zaplecze usługowe.
Jest też sporo ofert z sektora jednorodzinnego – są to wille miejskie, kompleksy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej oraz inwestycje o charakterze łączonym, w których obrębie zaprojektowano zarówno mieszkania w segmentach, jak i osobne lokale jednorodzinne.
Kraków posiada też duży wybór nieruchomości o podwyższonym i wysokim standardzie – są to zarówno apartamenty inwestycyjne, jak i nieruchomości na użytek własny. Łączy je atrakcyjna lokalizacja oraz dodatkowe udogodnienia.
Ceny mieszkań w 2023-2024 – czy wzrosną?
Obecne tendencje rozwoju rynku są oczywiste – ceny nieustannie idą w górę. Do krótkiej pauzy we wzroście cen doszło jedynie w okresie pierwszej fali pandemii koronawirusa, ale mieszkaniówka bardzo szybko się otrząsnęła i wróciła do normalnej dynamiki. W warunkach narastającej inflacji i zwiększających się stóp procentowych, gdy mieszkania stają się czy nie najpewniejszą lokatą kapitału, nie warto więc liczyć na gwałtowne obniżki cen mieszkań. Ponadto – już do końca 2022 roku stawki ulegną korekcie w kierunku wzrostu.