Kiedy nadchodzi wiosna, wiele osób zaczyna mieć poważne problemy z dolegliwościami, jakie wiążą się z sezonową alergią. Jej symptomy raczej nie są w stanie doprowadzić do bardzo istotnych zmian w stanie zdrowia, aczkolwiek potrafią znacząco obniżyć komfort życia, a co za tym idzie, popsuć samopoczucie i utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków. Warto wobec tego sięgnąć po środki, które pomogą załagodzić lub nawet całkowicie pozbyć się problemu. O czym jednak konkretnie mowa?
Wizyta w aptece
W Polsce sezon pylenia trwa przeważnie od marca do końca maja. Niekiedy jednak potrafi przeciągnąć się aż do początku lipca. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie środki pomagające złagodzić alergię jeszcze przed jego rozpoczęciem. Leki przeciwalergiczne są w większości sprzedawane bez recepty, poza tymi charakteryzującymi się naprawdę silnym działaniem. Jednakże osoby cierpiące na wyjątkowo dokuczliwe uczulenie znajdują się najczęściej pod stałą opieką specjalisty, wobec tego nie będą mieć problemu z uzyskaniem stosownego zlecenia.
Katar sienny
Jednym z najdotkliwszych, najczęściej występujących objawów alergii jest katar sienny. Zmusza on bowiem do ciągłego noszenia ze sobą chusteczek higienicznych, co potrafi być nieco problematyczne, zwłaszcza w pracy. Przeważnie w przypadku tego typu symptomów stosuje się krople do nosa, które nie tylko pozwalają pozbyć się wydzieliny, ale również umożliwiają zlikwidowanie obrzęku. Mogą zawierać na przykład:
• sól fizjologiczną,
• mometazon,
• azelastynę.
Działają miejscowo, dzięki czemu bardzo szybko przynoszą ulgę.
Pokrzywka
Skórne objawy alergii również potrafią stać się dosyć dokuczliwe. Mowa tutaj o:
• zaczerwienieniu,
• wysypce,
• swędzeniu,
• pokrzywce,
• obrzęku,
• łuszczeniu się naskórka.
Nieustanny świąd potrafi doprowadzić do drapania się i przerwania bariery skóry. W konsekwencji można narazić się na zakażenie. Z tego powodu nie powinno się dotykać pokrzywki, nawet jeżeli czasami trudno się powstrzymać. W przypadku tego typu objawów najlepiej wziąć leki przeciwhistaminowe w formie tabletek, gdyż mają one działanie ogólnoustrojowe. Sporą część z nich da się zakupić bez recepty, zwłaszcza te w niewielkich opakowaniach.
Wiele osób stosuje także maść majerankową. Wystarczy nanieść cienką warstwę na miejsce, gdzie wystąpiło zaczerwienienie. Ma ona bowiem silne działanie przeciwzapalne, a ponadto znacząco ogranicza łuszczenie się naskórka. Perfekcyjnie nadaje się do zastosowania na tak wrażliwą okolicę, jaką jest błona śluzowa nosa. Nie można jej jednak stosować przy uczuleniu na ziele majeranku, ponieważ w takim przypadku jedynie zaostrzy objawy.
Uniwersalna pomoc
W przypadku alergii niezastąpione okazują się również suplementy diety, których skład został wzbogacony poprzez dodatek wapnia. Zawiera ono bowiem związki chemiczne, jakie działają w roli stabilizatora błony komórkowej. Większość dokuczliwych symptomów związanych z alergią bierze się z nadmiernego wytwarzania histaminy oraz podobnych mediatorów zapalenia poprzez bazofile i komórki tuczne. Wapń umożliwia znaczne zmniejszenie ich uwalniania, dzięki czemu szybko i skutecznie łagodzi wszelakie objawy alergii.
Dodatkowo zmniejsza on stany zapalne w organizmie, a także odczuwalnie poprawia działanie całego układu odpornościowego. Warto więc zdecydować się na suplementy diety wzbogacone w dodatek wapnia. Z pewnością sprawi to, że symptomy uczulenia osłabną, a nawet całkowicie znikną. Przeważnie wybiera się tabletki musujące, które rozpuszcza się w wodzie, co pozwala dodatkowo się nawodnić.