Czujki pożarowe pozwalają na bardzo wczesne wykrycie pożaru lub zagrożenia z nim związanego, dzięki czemu można je zlikwidować, zanim ogień rozprzestrzeni się na większym obszarze. To niewielkie urządzenie pełni niezwykle istotną funkcję w całym systemie ochrony przeciwpożarowej.
Czujka przeciwpożarowa – rodzaje
Istnieją różne rodzaje czujek, które pozwalają na wykrycie odmiennych typów pożarów. Wśród nich należy wymienić:
- czujnik dymu i ciepła,
- czujnik tlenku węgla,
- czujnik płomienia.
Optyczne czujki przeciwpożarowe cieszą się popularnością ze względu na kilka głównych zalet. Przede wszystkim są w stanie wykryć zagrożenie na bardzo wczesnym etapie, gdy powietrze zostaje wprawione w ruch przez podniesienie temperatury otoczenia. Innym typem są czujki jonizacyjne, również skuteczne, a co za tym idzie, wykorzystywane w strefach zagrożenia wybuchem. Niezbędna jest jednak ich profesjonalna utylizacja.
Czujnik tlenku węgla – walka z czadem
Jednym z cichych zabójców w domach jest tlenek węgla, powszechnie nazywany czadem. Działa w bardzo podstępny sposób, ponieważ jest bezbarwny i bezwonny. Nie potrzeba przy tym wystąpienia pożaru, by był realnym zagrożeniem, również w gospodarstwach domowych. Dlatego wśród czujek pożarowych czujniki tlenku węgla zajmują bardzo istotne miejsce. Ich ceny są bardzo przystępne, dzięki czemu mogą znaleźć się w każdym domu, w którym pali się w kominku, piecu lub ogrzewa za pomocą piecyka gazowego. Tylko w ten sposób można wykryć obecność czadu i odpowiednio wcześnie zareagować na zagrożenie.
Czujka dymu czy wzrostu temperatury?
Choć czujniki dymu oraz czujniki wzrostu temperatury działają w tym samym celu, to na nieco innej zasadzie.
Czujka dymu reaguje na dym w kolorze szarym, który jest charakterystyczny dla początkowej fazy pożaru. Nie wszystkie modele są jednak w stanie wykryć dym czarny, gdyż działają na zasadzie emitowania promieniowania podczerwonego, które jest przez niego pochłaniane.
Z kolei czujka wzrostu temperatury jest wrażliwa na podwyższenie temperatury w pomieszczeniu. W zależności od modelu reaguje na przekroczenie określonego limitu lub na nietypowy, nagły wzrost. Jest to charakterystyczny element przy wystąpieniu pożaru, zatem tego typu urządzenie skutecznie informuje o jego powstaniu.
Na terenach otwartych sprawdzają się czujniki reagujące na migotanie płomienia, gdyż w takich miejscach ani czujka temperatury, ani czujnik dymu nie są w stanie działać efektywnie.