Dawne kasyno oficerskie i wystawa dziejów Nowego Dworu Mazowieckiego z dofinansowaniem z Unii Europejskiej

Władze Nowego Dworu Mazowieckiego stawiają na kulturę. Już niebawem w dawnym Kasynie Oficerskim odbywać się będą zajęcia artystyczne, koncerty i szkolenia. Zmieni się też Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, w której powstanie Wystawa Dziejów Nowego Dworu Mazowieckiego. Pomogą fundusze unijne. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekty otrzymają dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł w ramach RPO WM 2014-2020 zł. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Ewa Borkowska dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Kolejne już fundusze europejskie trafią do Nowego Dworu Mazowieckiego na rzecz rozwoju oferty turystyczno-kulturalnej dawnego Kasyna Oficerskiego. Dzięki dofinansowaniu odnowione zostaną sala balowa oraz balkon dla orkiestry, które obecnie są wyłączone z użytkowania. W efekcie prowadzonych w budynku prac konserwatorskich i modernizacji pomieszczeń powstanie atrakcyjna przestrzeń, w której w przyszłości organizowane będą koncerty, wystawy, spotkania klubów dyskusyjnych czy też zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odwiedzający będą mieli przy okazji możliwość podziwiania przepięknych zdobień sztukateryjnych i malowideł na ścianach i sufitach, które odzyskają dawny blask. Co ważne, przestrzeń zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, w punkcie obsługi turystów zainstalowana zostanie pętla indukcyjna, która będzie ułatwieniem dla osób niedosłyszących.

Dzięki środkom z UE mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego zyskają również przestrzeń do poznawania historii swojego miasta. W zabytkowym budynku biblioteki miejskiej powstanie Wystawa Dziejów Miasta z interesującą ofertą zarówno dla dzieci i młodzieży szkolnej, jak i dorosłych mieszkańców. Zwiedzający poznają historię tego miejsca, jego wielokulturowość, w tym przenikanie się judaizmu, prawosławia, protestantyzmu i katolicyzmu w okresie największego rozkwitu. Aby było to jednak możliwe, w pomieszczeniach muzealnych zaplanowano szereg prac remontowych. Obiekt przejdzie termomodernizację. Zamontowane zostaną również panele fotowoltaiczne. Dodatkowo w ramach projektu zakupione zostanie wyposażenie i powstanie taras widokowy.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.