Dni Twierdzy Modlin za nami

Dni Twierdzy Modlin zostały zorganizowane po raz pierwszy. Inicjatorem akcji była Fundacja Nasza Historia, która w imieniu właściciela modlińskich nieruchomości popularyzuje historię tego miejsca.

Impreza zaczęła się już w piątek od specjalnej edycji nocnego zwiedzania po niedostępnych na co dzień obiektach. W piątek rozpoczął się też ogólnopolski Zlot Detektorystów, którego współorganizatorem było Stowarzyszenie Historyczno – Badawcze Triglav. Ponad 150 osób przez trzy dni prowadziło poszukiwania przy pomocy wykrywaczy metali. Pamiątki, które znaleziono, trafią do zbiorów Muzeum Twierdzy Modlin.

W sobotę odbył się piknik militarny, któremu towarzyszyły m.in. pokazy rekonstruktorów i wojska. Niedziela z kolei była dniem skierowanym do rodzin z dziećmi, dlatego niedzielny program zdominowały atrakcje dla najmłodszych. Wśród nich nie mogło zabraknąć również strzelnicy i militarnych stoisk.

Data 20 sierpnia nie była przypadkowa. To rocznica poddania twierdzy w 1915 roku i symboliczna data zakończenia rosyjskiego panowania w tym miejscu – mówi Dyrektor Twierdzy Modlin, Sebastian Sosiński, i dodaje – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej frekwencji i z pewnością Dni Twierdzy Modlin na stałe zagoszczą w naszym kalendarzu wydarzeń. Chciałbym podziękować wszystkim patronom, współorganizatorom, partnerom, rekonstruktorom i żołnierzom za pomoc przy tym wydarzeniu.

Impreza odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, i Burmistrza Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego, Jacka Kowalskiego. Organizatorzy dziękują też: Stowarzyszeniu Historyczno-Badawczemu Triglav, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, 32 Wieliszewskiemu dywizjonowi rakietowemu Obrony Powietrznej, firmie Cobi – polskiemu producentowi klocków konstrukcyjnych, Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Zbrojowni Modlin, Polskiemu Stowarzyszeniu Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego, Oddziałowi PTTK w Nowym Dworze Mazowieckim, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oraz redakcji Wirtualnego Nowego Dworu.

Impreza przyciągnęła przeszło 3000 osób.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.