Gruzin zatrzymany po przylocie z Aten

Dwie sfałszowane odbitki stempli węgierskiej kontroli granicznej wykryli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w paszporcie Gruzina. Do ujawnienia doszło podczas kontroli legalności pobytu cudzoziemca na nowodworskim lotnisku po przylocie samolotu z Aten.

Do zdarzenia doszło w sobotę (4 czerwca 2022 roku) na terenie modlińskiego portu lotniczego po przylocie samolotu z Aten. Obywatel Gruzji został poddany rutynowej kontroli legalności pobytu, przedstawiając do kontroli funkcjonariuszom Zespołu Postępowań Granicznych swój oryginalny gruziński paszport. Podczas sprawdzania celu i warunków wjazdu mężczyzny do naszego kraju, funkcjonariusze przyjrzeli się również samemu dokumentowi pod kątem jego autentyczności oraz historii podróży. Na tej podstawie ustalili, że w paszporcie widnieją sfałszowane poprzez podrobienie na wzór oryginalnych odbitki stempli węgierskiej kontroli granicznej.

Wobec cudzoziemca wszczęto postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa określonego w art. 270 § 1 kk. tj. posłużenia się paszportem, wraz z zamieszczonymi przez osobę nieuprawnioną podrobionymi na wzór oryginalnych odbitkami stempli węgierskiej kontroli granicznej. Zatrzymany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, korzystając z prawa wynikającego z art. 335 § 1 i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy z warunkowym zawieszeniem kary na okres próby 2 lat, przepadek zabezpieczonego dowodu rzeczowego oraz podanie wyroku do wiadomości publicznej – bez przeprowadzania rozprawy sądowej.

Dodatkowo, Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania Gruzina do powrotu w terminie 30 dni oraz zakazem ponownego wjazdu cudzoziemca na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen na okres 18 miesięcy. Po zakończeniu czynności administracyjnych mężczyzna został zwolniony.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.