I spryt i podstęp nie pomogły

W miniony weekend (28.01) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali dwóch Gruzinów, którzy po odprawie granicznej zamiast odlecieć do Kijowa, stawili się na rejs do Dublina okazując sfałszowane hiszpańskie paszporty. Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty karne, do których się przyznali.

Dwóch Gruzinów w wieku 43 i 28 lat stawiło się do kontroli paszportowej na wylot do Kijowa, przedstawiając swoje autentyczne gruzińskie paszporty. Jednak po przejściu kontroli granicznej, zamiast podejść do bramki boardingowej dla pasażerów ukraińskiego rejsu, udali się do wyjścia, gdzie trwała odprawa biletowa do Dublina, okazując wcześniej przygotowane hiszpańskie paszporty wraz kartami pokładowymi i wydrukami wyników testu na COVID-19 wystawionymi na dane innych osób. Cudzoziemcy sądzili, że wykorzystując tego typu podstęp uda im się wylecieć do Irlandii, nie zdając sobie sprawy, że zarówno system obsługi pasażerów jak i czujność funkcjonariuszy oraz obsługi naziemnej wyłapują takie incydenty.

Okazane przez Gruzinów dokumenty podróży pracownikowi obsługi rejsu od razu wzbudziły wątpliwości, co do ich autentyczności, potwierdziła to zresztą późniejsza ich analiza – hiszpańskie paszporty zostały podrobione na wzór oryginalnych. Mężczyźni zostali zatrzymani. Usłyszeli zarzut z art. 270 § 1 kk. do których się przyznali, dobrowolnie poddając karze w wymiarze pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat, podanie wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadek dowodów rzeczowych.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.