Dziś (27.09) w murach Akademii Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim odbyła się wyjątkowa i doniosła uroczystość. 84 nowych podchorążych oficjalnie złożyło ślubowanie, wkraczając na ścieżkę pełnej poświęcenia i odpowiedzialności służby publicznej. To dla nich moment przełomowy – od tej chwili stają się częścią wielkiej strażackiej rodziny, gotowi, by każdego dnia ratować życie, zdrowie i mienie.
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia…” – te słowa zabrzmiały dzisiaj mocno i uroczyście, a każdy z podchorążych wypowiadał je z dumą i pełną świadomością wyzwań, jakie czekają na nich w przyszłości. To nie tylko przysięga, ale i zobowiązanie, które będzie im towarzyszyć przez całą służbę.
W tej ważnej chwili uroczystość zaszczycili swoją obecnością wybitni goście, w tym: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Wiesław Szczepański, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, Biskup Warszawsko-Praski ks. Biskup Romuald Kamiński, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa MSWiA Pan Krzysztof Bondaryk, Senator dh. Waldemar Pawlak, prezes zarządu głównego ZOSP RP, Wojewoda Mazowiecki Pan Mariusz Frankowski, a także przedstawiciele ministerstw, władz uczelni wyższych, Komendanci Wojewódzcy PSP, Komendanci Szkół PSP i Dyrektorzy Biur w KG PSP. Ich obecność nadała temu wydarzeniu szczególnej wagi, a słowa uznania i wsparcia dla naszych podchorążych dodały im sił na nadchodzące wyzwania.
Ale dzisiejszy dzień to nie tylko symboliczne ślubowanie. To także początek nowego roku akademickiego dla studentów cywilnych, którzy wybrali Akademię Pożarniczą jako miejsce zdobywania cennej wiedzy i umiejętności.
Wykład inauguracyjny, który zakończył oficjalną część uroczystości, wygłosił Dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski. Jego inspirujące przemówienie o roli współczesnych służb ratowniczych w ochronie zdrowia i życia ludzkiego było cenną lekcją dla przyszłych oficerów.