Pilne
  • Wyniki wyborów II Tury Wyborów Samorządowych *** NOWY DWÓR MAZOWIECKI: Sebastian Sosiński 59,88% - Jacek Kowalski  40,12% *** NASIELSK: Radosław Kasiak 53,19%, Dawid Domała 46,81%  *** LEONCIN: Adam Krawczak 56,81%, Tomasz Koc 43,19% ***                Wyniki wyborów II Tury Wyborów Samorządowych *** NOWY DWÓR MAZOWIECKI: Sebastian Sosiński 59,88% - Jacek Kowalski  40,12% *** NASIELSK: Radosław Kasiak 53,19%, Dawid Domała 46,81%  *** LEONCIN: Adam Krawczak 56,81%, Tomasz Koc 43,19% ***

Jak dbać o światła by widzieć więcej?

Prawidłowe ustawienie świateł w aucie oraz nienaganny stan reflektorów niestety zazwyczaj nie są postrzegane jako istotne elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drodze. Jednak to właśnie one mają niebywałe znaczenie szczególnie, gdy warunki na drodze stają się coraz trudniejsze. Na co zwrócić szczególną uwagę i jak dbać o oświetlenie auta podpowiada i zaprasza na bezpłatną kontrolę oświetlenia Witold Modzelewski, właściciel Stacji Kontroli Pojazdów w Skierdach.

Powszechny problem
Jak wynika z raportu Instytutu Transportu Samochodowego polscy kierowcy bagatelizują znaczenie oświetlenia w aucie. Mimo, iż zasięg świateł oraz ich intensywność ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy okazuje się, że tylko co kilkunaste auto na polskich drogach ma prawidłowo ustawione światła. Co więcej, co dziesiąty samochód kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany reflektorów.

Ustawienie świateł
Odpowiednio wyregulowana wysokość świateł jest szczególnie istotna, gdy widoczność na drodze jest utrudniona. Szybko zapadający zmrok i częste opady ograniczają naszą widoczność co niewątpliwie zwiększa ryzyko wypadku drogowego. Jeśli nasze światła ustawione są zbyt nisko pogarsza się widoczność w ciemności. Natomiast, gdy są one zbyt wysoko oślepiamy innych uczestników ruchu, co porównywalne może być do korzystania ze świateł drogowych.

Ustawienie świateł mijania powinno wykonywać się po każdej wymianie żarówki, gdyż snop światła zależy również od położenia żarówki w reflektorze. Warto również wymieniać żarówki parami. Zazwyczaj przepalają się one w podobnym czasie, dlatego zastępując je nowymi od razu oszczędzimy czas na ponowne ustawianie świateł.

Istnieją domowe sposoby na ustawienie świateł samodzielnie, jednak nie są one zbyt precyzyjne. Aby mieć pewność, że zabieg ten będzie wykonany prawidłowo warto udać się do serwisu samochodowego oferującego taką usługę lub na Stację Kontroli Pojazdów, która dołączyła do akcji „Twoje światło – nasze bezpieczeństwo” – mówi Piotr Sulima, diagnosta ze Stacji Kontroli Pojazdów w Skierdach.

Wymiana żarówek
Coraz częściej możemy spotkać się z żarówkami oznaczonymi jako „long life”, których trwałość jest wydłużona. Jeśli jednak nie korzystamy z tego rozwiązania należy pamiętać, że żarówka pełną wydajność zachowuje przez około rok jej eksploatowania. Nawet jeśli się nie przepali to jej sprawność znacznie maleje. Zmiana ta następuje powoli, dlatego kierowcy przyzwyczajają się do jakości oświetlenia, mimo iż nie jest ona najwyższa. By móc cieszyć się z pełnej mocy żarówek raz w roku prewencyjnie warto je wymienić.

Stan reflektorów
Reflektory tak jak i całe auto jesienią i zimą brudzą się błyskawicznie. O ile nieumyte auto nie wpływa w żaden sposób na bezpieczną jazdę, o tyle szyby reflektorów powinny być czyszczone systematycznie. Dzięki temu światło nie będzie załamywało się na brudnej szybie reflektora i nie oślepi innych, a nam pozwoli widzieć znacznie więcej. Reflektory podatne są nie tylko na nadmierne zabrudzenia, ale i degradację. Z wiekiem stają się one coraz bardziej matowe, przez co przepuszczają znacznie mniej światła. Na rynku istnieją specjalne środki chemiczne, których można użyć do samodzielnego polerowania, jednak, aby nie uszkodzić jeszcze bardziej lampy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli na wewnętrznej stronie lampy pojawi się skroplona woda oznacza to, że nasz reflektor jest nieszczelny, co kwalifikuje go jedynie do wymiany. Nowy reflektor musimy kupić także, gdy odbłyśnik, czyli błyszcząca część odbijająca światło żarówki ma matowe plamy. Powstają one na skutek korzystania ze zbyt mocnych żarówek, wydzielających tyle ciepła, że stapiają warstwę optyczną odbłyśnika. W przypadku konieczności wymiany lampy warto pomyśleć o zakupie obu by nie dopuścić do zbyt dużej różnicy w wydzielanym świetle.

Dbając o Państwa bezpieczeństwo i zachowanie odpowiedniej widoczności na drodze zapraszamy na bezpłatną kontrolę oświetlenia, którą przeprowadzimy w naszej Stacji Kontroli Pojazdów w Skierdach.

Autor: Witold Modzelewski, właściciel Stacji Kontroli Pojazdów w Skierdach

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.