Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Jubileuszowe Eco Studio ELECTRO – SYSTEM w Zakroczymiu!

To było wyjątkowe wydarzenie w ramach jubileuszowego, piątego sezonu projektu edukacji ekologicznej Eco Studio ELECTRO – SYSTEM! Zakroczym odwiedzili eksperci od recyklingu oraz gwiazdy: Saszan, Kuba Klym i Włodek Troszyn. Przywieźli ze sobą dużo dobrej energii i przeprowadzili ciekawą lekcję przyrody z zakresu prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Lekcja połączona była z zabawą, treningiem fitness i koncertem.

WSZYSTKO O ELEKTROODPADACH

Szóste wydarzenie piątego sezonu Eco Studio ELECTRO – SYSTEM odbyło się 3 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. Pomnik Wdzięczności w Zakroczymiu. Gmina Zakroczym na czele z Burmistrzem – Arturem Ciecierskim udowodniła wielokrotnie, że jest gminą zaangażowaną ekologicznie.

W roku 2024 odbędzie się łącznie 10 eventów ekologiczno – edukacyjnych w wielu regionach Polski. Jest to doskonały sposób, aby zwrócić uwagę młodego pokolenia na problematykę ochrony środowiska, zwłaszcza w kontekście zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podczas każdego wydarzenia odbywa się lekcja przyrody prowadzona przez ambasadorów, recital muzyczny gwiazdy – Saszan, eko quizy z nagrodami przy trójkącie recyklingowym i ekologiczny trening fitness z hantelkami w postaci elektroodpadów prowadzony przez Włodka Troszyn.  

Na wydarzenie w szkole w Zakroczymiu przybyło ok. 200 osób – dzieci i młodzieży wraz z kadrą nauczycielską z dwóch szkół podstawowych. Po spotkaniu uczniowie placówek mogą przystąpić do programu eko-PROFIT – REcycling to się opłaca! Jego celem jest zbiórka elektroodpadów. Do 8 maja br. uczniowie wraz ze swoją szkołą przeprowadzą zbiórkę elektroodpadów, a w zamian za zebrany sprzęt otrzymają dofinansowanie. Ekipa, która zbierze największą masę elektrośmieci w nagrodę pojedzie na Wielki Finał na Sprzątanie świata, który odbędzie się we wrześniu 2024 w Warszawie. Zwycięska szkoła, wyłoniona spośród drużyn z całej Polski, która zbierze najwięcej elektroodpadów otrzyma również nagrodę rzeczową! Szczegóły programu dostępne są na stronie https://eko-profit.pl . 

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO – SYSTEM. Z elektrośmieci w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać cenne surowce, ale z drugiej strony stanowią one źródło potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Elektroodpady powinny trafiać do legalnego systemu zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu. Nie wystawiajmy elektroodpadów do altanek śmietnikowych lub przed dom. Nie mamy pewności co się z takim urządzeniem stanie, gdzie i w jaki sposób zostanie rozmontowane. Sprzęt powinien trafić do systemu zbierania, a dzięki ELECTRO – SYSTEM mamy z roku na rok coraz więcej możliwości legalnego pozbycia się elektrośmieci – mówi Agata Wiśniewska, specjalista ds. edukacji ekologicznej ELECTRO – SYSTEM.

GWIAZDY INTERNETU EDUKUJĄ

Podczas wydarzenia w Zakroczymiu wszyscy razem z dziećmi i młodzieżą świetnie bawili się podczas show muzyczno – tanecznego Saszan. Eko quiz przy trójkącie recyklingowym z super nagrodami cieszył się tak samo dużym zainteresowaniem jak strefa z treningiem fitness czy ta, w której ambasadorzy projektu rozdawali autografy, robili zdjęcia i nagrywali TikToki. W kolejnych miesiącach gwiazdy i organizatorzy odwiedzą inne miejscowości z terenu Polski. Przez cały rok na kanale YouTube projektu www.youtube.com/EcoStudio dostępne są też materiały edukacyjne dla nauczycieli, którzy mogą je wykorzystać podczas lekcji przyrody i godzin wychowawczych.

Cieszę się bardzo, że kolejny sezon mogę być ambasadorką tak potrzebnego projektu! Wraz z organizacją odzysku ELECTRO – SYSTEM i Kubą Klym opowiadamy o tym jak dbać o nasz Dom – Ziemię! Jest jedna prosta zasada, którą powtarzamy zarówno podczas spotkań „w realu”, jak i w naszych social mediach: „Nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłego kosza na śmieci! Przekaż je do recyklingu!” . Jestem przekonana, że te wyjątkowe lekcje przyrody nie tylko zwracają uwagę na problem właściwego postępowania z elektroodpadami, ale są też świetną zabawą za sprawą moich koncertów – mówiła Saszan.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.