W niedzielę (15.09 w Kościele w Łomnie gm. Czosnów, odbyły się uroczystości pogrzebowe kpr. Stanisława Pietruszki z 83. Pułku Piechoty. Mszę świętą prowadził ks. Kanonik Tadeusz Bazylewicz.
Na wstępie Pan Piotr Rutkowski – Wicewójt Gminy Czosnów przywitał wszystkich przybyłych gości, a w szczególności: Rodzinę – ks. Prałata Antoniego Pietruszkę, Panią Renatę Soszyńską – Zastępcę Dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN, Pana Piotra Kędziorę-Babińskiego – inspektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN oraz Panią Agnieszkę Petelicką – Przedstawicielkę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz wszystkie poczty sztandarowe. Uroczystości prowadziła Pani Katarzyna Grabska-Gliwka – Kierownik Wydziału Oświaty Kultury i Promocji Gminy Czosnów.
„Jako przedstawiciel pokolenia, które nie zaznało koszmaru wojny, wiem, że to wielki dar od tych, którzy walczyli i zginęli za Ojczyznę. Dlatego tak ważna jest dla Nas, mieszkańców tej Ziemi dzisiejsza uroczystość, która jest świadectwem, że pamiętamy o Bohaterach II wojny światowej. Oddajemy cześć kapralowi Pietruszce, którego śmierć na polu chwały przyczyniła się do dalszej walki o naszą narodową tożsamość.” – mówił Wicewójt – Piotr Rutkowski.
Po Mszy świętej głos zabrali bratanek Kaprala – ks. Prałat Antoni Pietruszka, Zastępca Dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN – Pani Renata Soszyńska, list od Marszałka – Adama Struzika odczytała Pani Agnieszka Petelicka, Pani Urszula Przymus – Przewodnicząca Rady Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, a rys historyczny przedstawił Pan Edward Koral.
Następnie w asyście wojskowej 140. kompani radiotechnicznej z Dębiny, rekonstruktorzy wyprowadzili trumnę. W kondukcie pogrzebowym wszyscy przybyli przemaszerowali na cmentarz gdzie odbył się uroczysty pochówek i złożenie wieńców przez delegacje.
Na zakończenie Wicewójt Gminy Czosnów podziękował za pomoc w organizacji uroczystości oraz wszystkim gościom za tak liczne przybycie. W szczególności dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniu Historyczno-Badawczemu TRIGLAV, Rekonstruktorom z Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, Zakładowi Pogrzebowemu „HADES” oraz Panu Romanowi Nowakowskiemu bez którego pomocy, żołnierz prawdopodobnie nigdy nie zostałby odnaleziony. Uroczystość była wzruszająca i niezwykle istotna m.in dla rodziny kaprala. Po 80. latach bohater września 1939 – Kapral Stanisław Pietruszka, doczekał się godnego, żołnierskiego pochówku.
Leszek Giziński