Mazowieckie muzea online o tradycjach wielkanocnych

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Towarzyszą mu piękne obrzędy i tradycje ludowe. Część z mazowieckich tradycji do dziś jest zachowana w wielu domach. Zwiedzając online mazowieckie muzea, można poznać tradycyjne, przepełnione bogatą symboliką święta na Mazowszu.

Zamknięcie instytucji kultury dla widzów i turystów nie oznacza całkowitej rezygnacji z dostępu do ich oferty. Z zasobów mazowieckich muzeów i teatrów można skorzystać za darmo, bez potrzeby wychodzenia z domu. Przed nami ważny czas świąt Wielkiej Nocy. Mazowsze słynie z najpiękniejszych obrzędów i tradycji wielkanocnych, a mazowieckie muzea przygotowały bogatą ofertę online – warsztaty, filmy, wykłady i ciekawostki dotyczące celebrowania świąt na Mazowszu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Dla jednych to kultywowanie pięknych, a często zanikających już tradycji wielkanocnych, dla innych inspiracja do naśladowania. Mowa oczywiście o dawnych zwyczajach i obrzędach wielkanocnych na mazowieckiej wsi. Bogatą obrzędowość Wielkanocy ilustruje wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowana w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wnętrza chłopskich chałup i dworu ziemiańskiego przybliżają przygotowania do świąt i świętowanie Wielkiej Nocy. Aby lepiej poznać świąteczne zwyczaje naszych wiejskich przodków i duchowo przygotować się do nadchodzącej Wielkanocy, można nie wychodząc z domu, zwiedzić wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”.
Więcej na www.mwmskansen.pl

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Zgodnie z chrześcijańską tradycją trwa właśnie Wielki Tydzień. Poprzedza go Niedziela Palmowa, podczas której przynosimy do kościoła palmy wielkanocne. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii w XI w. na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Najpiękniejsze i największe palmy można jednak spotkać na Kurpiach. Istnieje tu zwyczaj wykonywania dużych i strojnych palm wielkanocnych, ale też pięknych i barwnych pisanek. W Kurpiowskiej Puszczy Zielonej wykonuje się pisanki dwiema technikami: pisania woskiem i skrobania. Zwiedzając Muzeum Kultury Kurpiowskiej online, można wziąć udział w warsztatach etnograficznych „Wielkanoc na Kurpiach” i przygotować piękną, kolorową i tradycyjną kurpiowską palmę czy prawdziwe kurpiowskie pisanki.
Więcej na www.muzeum.ostroleka.pl

Muzeum Sportu i Turystyki
W tradycji ludowej drugi dzień świąt Wielkiej Nocy jest zwany lanym poniedziałkiem. To dzień radości i psot. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Tradycja mówi, że zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. Jedno jest pewne – w lany poniedziałek musi być mokro. Dlatego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w wielkanocny poniedziałek zaprasza do obejrzenia filmu edukacyjnego o sportach wodnych. W krótkim materiale przybliżona zostanie historia wodnej Formuły 1 oraz usłyszymy kilka słów polskiego mistrza w tej dyscyplinie, Bartka Marszałka.
Więcej na www.muzeumsportu.waw.pl

Teatr dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku w Wielkim Tygodniu będzie emitował misterium „Mundi Conditor, luminis Auctor, sỳderum Fabricator… Dramat liturgiczny w Pontyficale Plocense I”. Scenariusz misterium oparty jest na tekstach ze średniowiecznego Pontyfikału Płockiego z przełomu XII i XIII wieku i jest wierną rekonstrukcją obrzędów, które towarzyszyły obchodom Triduum Paschalnego w średniowieczu.
Więcej na www.teatrplock.pl

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Na Mazowszu wiele jest zapomnianych obrzędów wielkanocnych. Są jednak regiony, w których nadal nieliczni praktykują zapomniane przez wszystkich tradycje.  Z okazji świąt wielkanocnych Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotuje cały blok informacyjny dotyczący nieznanego szerzej i tajemniczego obrzędu wiosennego, praktykowanego wciąż na Mazowszu Łowickim. Chodzi o chodzenie za polem, zwane inaczej chodzeniem z chorągwią. To coroczne, symboliczne potwierdzanie granic pól przynależnych do danej wsi, z elementami magii agrarnej zabezpieczającej uprawy przed żywiołami, ale jednocześnie – obrzęd inicjacyjny. Jaką rolę grają w tym obrzędzie „kopce”? Kim są fryce? Co trzeba zrobić w ramach wykupnego? I dlaczego wszystko dzieje się pod osłoną nocy? Dowiecie się tego wszystkiego w wirtualnym Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Więcej na www.muzeumplock.eu

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
O mazowieckich obrzędach i tradycjach wielkanocnych opowiadają także etnografowie z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Poprzez dokumentalne nagrania video, prezentowane są tradycje świąteczne. Przygotowana została także specjalna oferta dla dzieci w postaci kolorowanek, pocztówek wielkanocnych z lat 20. i 30. Film instruktażowy z pewnością nauczy nas jak zrobić tradycyjną, wielkanocną palmę z materiałów dostępnych w domu.
Więcej na www.ethnomuseum.pl

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Palmy Wielkanocne i kolorowe pisanki to tradycja znana nam wszystkim. Zgodnie z nią, palma powinna składać się z roślin, które wypuszczały liście bądź zakwitły w okresie przypadającym na Niedzielę Palmową. Materiałem bazowym były gałązki wierzbowe, zwane w regionie radomskim „liwiną”. Oprócz nich wykorzystywano często trzcinę, rogożynę, borówki, gałązki porzeczki lub maliny, a długość palmy wahała się od pół do jednego metra. Muzeum Wsi Radomskiej uczy online robienia tradycyjnych radomskich palm wielkanocnych i kolorowych pisanek, a dla dzieci przygotowane zostały świąteczne kolorowanki.
Więcej na www.muzeum-radom.pl

Na wirtualne spacery, warsztaty, wykłady i filmy zapraszają także inne mazowieckie muzea:

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
www.ecasanniki.pl

Mazowiecki Instytut Kultury
www.mik.waw.pl

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
www.muzeumazji.pl

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
www.mhprl.pl

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
www.muzeum.edu.pl

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
www.muzeumliteratury.pl

Muzeum Niepodległości w Warszawie
www.muzeum-niepodleglosci.pl

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
www.muzeumromantyzmu.pl

Stacja Muzeum
www.stacjamuzeum.pl

Teatr Polski w Warszawie
www.teatrpolski.waw.pl

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
www.muzeumgombrowicza.pl

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
www.mcswelektrownia.pl

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
www.muzeumciechanow.pl

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie
www.mteatr.pl

Warszawska Opera Kameralna
www.operakameralna.pl