Nauczyciel dusił ucznia w szkolnej toalecie? Sprawę wyjaśnia prokuratura

Na początku marca opinia publiczna w regionie zbulwersowana była zdarzeniem z Zakroczymia, gdzie trzech nastolatków pobiło na szkolnym boisku 15-latka. Uczniowi nie pomógł żaden z nauczycieli a dyrektorka bagatelizowała sprawę. To matka nastolatka wezwała policję jak i ratownictwo medyczne do szkoły. Do naszej redakcji dotarła informacja również o poważnym zdarzeniu w Serocku. Nauczyciel miał w szkolnej toalecie dusić 18-letniego ucznia. Również w tej sprawie nie wezwano służb. Ranę na szyi nastolatka, opatrzyła wicedyrektor szkoły. Sprawę wyjaśniają służby pod nadzorem prokuratora. 

14 lutego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Serocku, w czasie przerwy  między zajęciami, w toalecie męskiej przebywało kilkoro uczniów. W pewnym momencie wszedł tam nauczyciel pełniący dyżur na korytarzu i wyprosił nastolatków z pomieszczenia.  Wychodzącemu z łazienki 18-letniemu uczniowi, nauczyciel nakazał wyjąć wszystko  z kieszeni i pokazać co posiada przy sobie. Gdy spotkał się z protestem ze strony ucznia, przycisnął go do ściany i zaczął dusić. Po chwili obaj wyszli z łazienki. Niestety w wyniku duszenia i wbicia paznokci w skórę na szyi u nastolatka doszło do krawienia. Uczeń zdenerwowany udał się wraz z nauczycielem do dyrektor szkoły. W związku z tym, że w szkole nie było w czasie zdarzenia nikogo z personelu medycznego, opatrunek na krwawiącej ranie założyła uczniowi wicedyrektor.

Śledztwo prokuratury 

Rodzice ucznia powiadomili o wszystkim policjantów z serockiego komisariatu. Wykonano obdukcję lekarską, która jasno wskazała, że obrażenia mogły powstać w wyniku duszenia. Policjanci o sprawie powiadomili prokuraturę rejonową. Ruszyło w tej sprawie śledztwo.

Nauczyciel po zdarzeniu zniknął ze szkoły. Jak udało się nam ustalić, przebywał na zwolnieniu lekarskim. Dyrektor szkoły poinformowała rodziców nastolatka, że nauczyciel Historii i Teraźniejszości (HiT) został ukarany karą dyscyplinarną. Dyrekcja nie powiadomiła o zdarzeniu Policji ani Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli.

Prokuratura Rejonowa w Legionowie prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w szkole. Obecnie materiały są w dyspozycji Policji, która wykonuje szereg czynności w tej sprawie. Zabezpieczony został monitoring oraz notatki służbowe dyrekcji i nauczycieli. Trwa weryfikacja zabezpieczonego materiału.

Jak przekazała prokurator Katarzyna Ryniewicz – Smela z Prokuratury Rejonowej w Legionowie – Komisariat Policji w Serocku wszczął dochodzenie w sprawie o czyn z artykułu 157 paragraf 1 kodeksu karnego.  Z opinii lekarskiej wynika, że pokrzywdzony miał doznać otarć i zadrapań naskórka na szyi po stronie lewej oraz zadrapań na twarzy obustronnie. W chwili obecnej trwają czynności majace na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy. 

W myśl artykułu 157 par. 1 Kodeksu Karnego, nauczycielowi może grozić do 2 lat pozbawienia wolności.

Zamiast odpowiedzi na pytania wydano oświadczenie

Zapytaliśmy zarówno dyrekcję szkoły jak i organ prowadzący o zdarzenie z 14 lutego. Otrzymaliśmy identyczne odpowiedzi w formie oświadczenia.

W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu czytamy – W szkole prowadzone są działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia z 14 lutego 2024 r. Podjęto współpracę z organem nadzoru pedagogicznego i organem prowadzącym szkołę. Odbyły się rozmowy z obiema stronami konfliktu, w celu wyjaśnienia okoliczności i skutków zajścia oraz wypracowania porozumienia. Rozumiemy obie strony konfliktu i w związku z tym dołożymy wszelkich starań, aby rozwiązać ten spór. Zależy nam na tym, aby uczniowie i pracownicy czuli się w szkole dobrze i w spokoju realizowali swoje zadania. Mamy nadzieję, że sprawa jak najszybciej zostanie wyjaśniona. – przekazała Anna Gruszczyńska-Sabala dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Serocku.

Organem prowadzącym dla szkoły jest Starosta Powiatowy. W odpowiedzi na nasze pytania Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Legionowie przekazała – organ prowadzący został powiadomiony o incydencie. Szkoła współpracuje z organem prowadzącym oraz organem nadzoru pedagogicznego i prowadzi działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności tego zajścia. Przeprowadzono rozmowy z obiema stronami konfliktu, mające na celu wyjaśnienie okoliczności i skutków zajścia, oraz doprowadzenie do porozumienia. Wspieramy kierownictwo szkoły w staraniach, aby doprowadzić do rozwiązania sporu oraz zapewnić społeczności szkoły bezpieczne i spokojne warunki do realizowania procesu edukacyjnego.

Od czasu zdarzenia nauczyciel tylko przez chwilę pojawił się w szkole. Obecnie na jego zajęciach wpisane są zastępstwa. Pod szkołą na początku marca odbyły się protestu rodziny zaatakowanego 18-latka. Rodzina domaga się zawieszenia nauczyciela w wykonywaniu zawodu do czasu wyjaśnienia sprawy przez Prokuraturę Rejonową w Legionowie.

Do sprawy będziemy wracać.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.