Nie ma taryfy ulgowej dla sprawców przemocy

W ostatni weekend Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych, połączonych z zakazami kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonych oraz opuszczenia wspólnie z nimi zajmowanych lokali. Wszystko to wobec trzech mężczyzn, podejrzanych o przemoc wobec osób najbliższych, których wcześniej zatrzymali nowodworscy policjanci. Zgodnie z kodeksem karnym, każdemu z nich grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

W piątek 4 listopada 2022 r., prokurator nowodworskiej prokuratury, zastosował wobec 27- latka środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, połączonego z zakazem kontaktowania oraz zbliżania się do osoby najbliższej. Mieszkaniec Nowego Dworu Mazowieckiego został wcześniej zatrzymany przez policjantów Wydziału Prewencji. Jest podejrzany o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec swojej siostry. Mężczyzna, będąc w stanie nietrzeźwości, miał wszczynać awantury, ubliżać słowami uznanymi powszechnie za obelżywe, a także bić 38- latkę.

Tego samego dnia, również 47- letni mieszkaniec Pomiechówka usłyszał zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoją żoną oraz córką. Mężczyzna został wcześniej zatrzymany przez policjantów. Jest podejrzany o to, że znajdując się pod wpływem alkoholu, ubliżał kobietom używając słów wulgarnych, popychał, wykręcał ręce i kopał pokrzywdzone. Funkcjonariusze z pomiechowskiego komisariatu zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutów karnych. Prokurator z Nowego Dworu Mazowieckiego zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, połączonego z nakazem opuszczenia wspólnie zajmowanego z osobami najbliższymi lokalu mieszkalnego oraz zakazem zbliżania i kontaktowania się z nimi.

W sobotę natomiast, zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoją żoną, usłyszał 71- letni nowodworzanin. Został on zatrzymany przez nowodworskich mundurowych, a policjanci Wydziału- Śledczego zgromadzili przeciwko mężczyźnie materiał dowodowy. Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, połączonego z zakazem kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej oraz nakazem opuszczenia zajmowanego wspólnie z nią lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 207 § 1 kodeksu karnego, za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, pgrozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Postępowania w tych sprawach są prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Przypominamy!!! Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie, skierowane przeciw członkowi rodziny naruszające jego prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody psychiczne, fizyczne, a także materialne. Nadal jednak znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji oraz zgłaszały się po pomoc.

podkom. Joanna Wielocha

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.