Nowodworscy strażnicy graniczni rozbili gang legalizujący cudzoziemcom pobyt w Polsce

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej współdziałając z policjantami z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że cudzoziemcy z różnych krajów na podstawie dokumentów poświadczających nieprawdę w zakresie pracy i ich miejsca zamieszkania, mogli uzyskać karty pobytu na terenie RP. Taka usługa kosztowała od 2 do 8 tys. zł. W Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie ośmiu zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w gangu.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z policjantami z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie specjalizowali się w legalizowaniu na terytorium RP pobytu cudzoziemcom wbrew przepisom. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że za pomocą dokumentów poświadczających nieprawdę w zakresie powierzenia pracy i zamieszkania cudzoziemców, wprowadzali w błąd wojewodę wyłudzając tym samym tytuły pobytowe na terenie RP.

Legalizowali nielegalny pobyt


Według funkcjonariuszy nielegalny pobyt w naszym kraju mogło uzyskać w ten sposób 1 500 osób z różnych państw, m.in. z Indii, Nepalu, Uzbekistanu, Wietnamu, Mongolii, Kirgistanu, Bangladeszu, Ukrainy, Rosji oraz Białorusi, ale również z Ghany, Algierii, Pakistanu, Nigerii, Indonezji, Kongo. Śledczy szacują, że członkowie grupy działali w latach 2017 – 2018, żądając od poszczególnych osób od 2 tys. zł do 8 tys. zł.

8 osób zatrzymanych


Funkcjonariusze Straży Granicznej i CBŚP przeprowadzili działania w Warszawie i kilku okolicznych miejscowościach, zatrzymując 8 osób, w tym 49-letniego mężczyznę – obywatela RP podejrzanego o kierowanie grupą. Podczas akcji funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli telefony, laptopy, pieczątki oraz dokumenty. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także pieniądze w różnej walucie o łącznej wartości ponad 128 tys. zł oraz samochód osobowy wart około 150 tys. zł.

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także m.in. ułatwianie pobytu cudzoziemcom na terytorium RP wbrew przepisom, fałszowanie dokumentacji czy składanie fałszywych zeznań. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec 6 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.