Okulary korekcyjne – jak je dobrać, by zdobiły twarz?

Okulary są przede wszystkim sposobem na korekcję wzroku i zapewnienie sobie poprawnego widzenia. Nie znaczy to jednak, że nie możemy myśleć o nich także w innych kategoriach. Dopasowanie okularów do twarzy, włosów, cery, a nawet stylu życia, może sprawić, że będą one pełniły jednocześnie funkcję korekcyjną i ozdobną. Jak to zrobić i na jakich producentów zwrócić uwagę?

Pierwszy dobór – u optometrysty
Ponieważ okulary korekcyjne są wyrobem medycznym, to pierwszy krok do ich odpowiedniego doboru powinniśmy zrobić z pomocą specjalisty. Takim jest zaś optometrysta lub lekarz okulista. W czasie wizyty zostanie sprawdzony wzrok, zidentyfikowana wada wzroku oraz dobrana odpowiednia moc korekcyjna szkieł okularowych, ewentualnie też inne parametry, jeśli wada wzroku ich wymaga.

Zastrzeżenie o wizycie u okulisty jest o tyle istotne, że część osób podejmuje się diagnozy wady wzroku na własną rękę, kupując gotowe okulary np. w markecie. Nie jest to dobre rozwiązanie, mimo atrakcyjności ceny, ponieważ są to produkty, co do których jakości można mieć mieszane uczucia. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do pogorszenia wady wzroku.

Drugi dobór – u optyka
Następna część procesu zakupowego odbywa się już w salonie optycznym. Warto przy tym zauważyć, że kupując w sklepach internetowych możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt procent mniej, niż w stacjonarnych. Mamy tam też bardzo duży wybór, jakiego nie oferują klasyczne sklepy. Przykładem jednego z największych optyków internetowych jest wOkularach.pl, którego bogata oferta pozwoli na dobranie oprawek dla każdego (można się o tym przekonać na stronie https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-damskie. Nie trzeba przy tym bać się problemów z dopasowaniem oprawek na odległość, bo sklep udostępnia opcję Wirtualnej Przymierzalni – za pomocą internetu przesyłamy zdjęcie twarzy, na które następnie nakładany jest obraz kolejnych oprawek, a my możemy wygodnie je przeglądać w domowym zaciszu.

Czym zaś kierować się w takim doborze? Najczęściej uzależnia się wybór oprawek od kształtu twarz. I tak:
• dla twarzy okrągłej proponowane są okulary prostokątne i wąskie oprawki, dzięki czemu utraci ona wizualnie część swej krągłości,
• dla twarzy kwadratowej z kolei oczekiwany efekt złagodzenia rysów dadzą oprawki zaokrąglone i owalne,
• twarz podłużna prezentuje się wyjątkowo dobrze w dużych oprawkach, typu oversize,
• twarz owalna z kolei wygląda dobrze praktycznie we wszystkich modelach.
Są to oczywiście kryteria podstawowe, wstępne. Trzymając się ich dążymy do przywrócenia twarzy równowagi, zamaskowania niedoskonałości czy też podkreślenia atutów. Oczywiście głównym kryterium i tak będzie to, czy sami sobie będziemy się w nich podobać.

A co z marką?
Oprawki okularowe mogą bardzo różnić się od siebie stylistyką – jedne są skromne i eleganckie, inne wielokolorowe lub transparentne, a niektóre czarują też błyszczącymi dodatkami. Wyobraźnia producentów okularów jest pod tym względem dość duża, tym bardziej że również największe znane domy mody mają swoje serie oprawek okularowych. Wymieńmy kilka marek, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

Tommy Hilfiger – ta marka stawia na wzory klasyczne, chociaż są od tego wyjątki. Zwykle jednak oprawki damskie Tommy Hilfiger mają prostokątny kształt i wyraźnie zaznaczające się ramki. To klasyczna elegancja, pasująca do wielu stylizacji, chociaż występująca też w mniej tradycyjnych kolorach, jak różowy, fioletowy czy bordowy.

Emporio Armani – ikona mody, której nie trzeba nikomu przedstawiać. To włoski styl i jakość w szeroki wyborze i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Marka proponuje bowiem zarówno modele klasyczne i stonowane, jak i przykuwające uwagę oraz z lekkim pazurem.

Dolce&Gabbana – kolejna ikona mody i szyku, również wywodząca się z Włoch. Bez problemu znajdą tu coś dla siebie osoby stawiające na uniwersalność i klasykę, jak i poszukujące oprawek zaskakujących wyglądem, wielokolorowych czy o nietypowym kształcie szkieł. Zawsze jednak rozpoznawalnych, bo charakterystycznych liter D&G nie pomyli z niczym innym żadna osoba znająca się na modzie.

SENJA – to z kolei marka polska, która w ciągu kilku lat stała się rozpoznawalna na naszym rynku. Łączy udane projekty i dobrą jakość wykonania, a jednocześnie ma bardzo atrakcyjne ceny. W promocji w sklepie wOkularach.pl oprawki marki Senja można zakupić nawet poniżej 100 złotych. To wybór wart rozważenia.