Piątkowe kontrole na terenie północnego Mazowsza

W piątek (28.02 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w ramach przeprowadzonej kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium północnego Mazowsza zatrzymali dwóch mężczyzn za nielegalny pobyt.

Zatrzymani cudzoziemcy to 33–letni Nigeryjczyk oraz 43–letni Gruzin. Pierwszego z nich funkcjonariusze ujawnili przed jednym z urzędów stanu cywilnego w powiecie legionowskim, gdyż zamierzał poślubić Polkę. Nigeryjczyk przebywał w Polsce nielegalnie – nie posiadając żadnego dokumentu pobytowego, natomiast ślub z obywatelką Polski otworzyłby mu drogę do zalegalizowania takiego pobytu. Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej, mężczyzna dwa lata temu złożył do wojewody wniosek o udzielenie zgody na pobyt czasowy, jednak otrzymał decyzję odmowną, od której nie próbował się odwołać.

Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie zmierzające do zobowiązania cudzoziemca do powrotu. Gruzin natomiast został zatrzymany w powiecie ostrołęckim. W chwili kontroli mężczyzna nie posiadał żadnych dokumentów zarówno tożsamości jak i pobytowych. Został przewieziony do siedziby placówki SG w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie podjęto wobec niego procedury zmierzające do zobowiązania do powrotu. Jednak do tego czasu decyzją sądu Gruzin zostanie umieszczony w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Zobacz również