Prace nad wirtualnym cmentarzem w Pomiechowie trwają!

Dla miłośników i badaczy historii cmentarze są nieocenionym źródłem wiedzy, dlatego jednym z kierunków działań Stowarzyszenia Twórcza Dolina był pomysł odszukania i oznaczenia pochówków osób zasłużonych na cmentarzu parafialnym w Pomiechowie. Tak zrodził się pomysł utworzenia wirtualnej mapy cmentarza. Po rozmowach i ustaleniach, jak do tego doprowadzić, członkowie Stowarzyszenia doszli do wniosku, że skoro zostanie wykonana praca polegająca na utworzeniu wirtualnej mapy, to dlaczego nie oznaczyć wszystkich nagrobków znajdujących się na tym obiekcie? Ostatecznie powstaje duży projekt pod nazwą „Wirtualny cmentarz w Pomiechowie”.

Będzie on służył zarówno parafii, która zawiaduje cmentarzem, jak i społeczeństwu. Dzięki wirtualnej mapie będzie można odnaleźć grób konkretnej osoby z dowolnego miejsca na świecie lub trafić do konkretnego grobu od bramy wejściowej, posługując się na przykład telefonem komórkowym. Będzie można oznaczyć wszystkie stare nagrobki. Przy okazji tych prac na pewno zostanie odkrytych wiele ciekawych historii. Biorąc pod uwagę, że planowana jest ustawa zobowiązująca parafie do prowadzenia wirtualnej inwentaryzacji cmentarzy, wykonanie wirtualnej mapy cmentarza pomiechowskiego będzie poważnym wkładem w ten obowiązek.

Cieszy fakt, że zgłosili się wolontariusze, którzy do specjalnie przygotowanego formularza będą wpisywać dane z nagrobków i robić zdjęcia. Wszystkie te informacje trafią do projektowanej bazy danych. Prace potrwają kilka miesięcy. Stowarzyszenie liczy na poszerzanie bazy wirtualnego cmentarza o informacje wyszukane w archiwach, ale też na historie, którymi zechcą się podzielić rodziny zmarłych. Wszyscy chętni do współpracy przy projekcie lub chcący podzielić się nawet najdrobniejszą informacją, znajdą kontakt do Stowarzyszenia na stronie internetowej: historiapomiechowka.pl. Po spotkaniu z proboszczem parafii Pomiechowo, członkowie stowarzyszenia rozpoczęli już pierwsze działania i wraz z wolontariuszami ruszyli w teren.

Z niecierpliwością czekamy na efekty ich pracy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.