Przerwa technologiczna na pływalni miejskiej

W dniach 26 czerwca – 16 lipca 2023 r. na pływalni miejskiej będzie trwała przerwa technologiczna, w związku z tym obiekt nie będzie dostępny dla korzystających. Wychodząc naprzeciw Państwa pytaniom, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości.

Po co robimy przerwę technologiczną?
W celu zapewnienia korzystającym odpowiednich standardów oraz sprostania wymaganiom i zaleceniom Głównego Inspektora Sanitarnego. Raz do roku jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia szeregu czynności, których nie możemy wykonać w trakcie trwania roku szkolnego.

Jak często konieczna jest przerwa technologiczna?
Woda w nieckach powinna być wymieniana minimum raz w roku, a same niecki w tym czasie powinny być gruntownie czyszczone i dezynfekowane. Systemy uzdatniania wody, ogrzewania oraz wentylacji obiektu również wymagają przeglądów, co może być zrealizowane w trakcie postoju.
    
Jaki jest zakres prac podczas przerwy technologicznej?
• Spuszczenie wody z niecek basenowych. Opróżnienie rurociągów zasilających,
• Czyszczenie i dezynfekcja zbiorników. Czyszczenie i porządkowanie plaży basenowej, saun, szatni, natrysków a także fasad szklanych i elementów wymagających użycia specjalistycznego sprzętu.
• Przeglądy i prace konserwacyjne urządzeń (instalacje wodne, wentylacja, klimatyzacja, Filtry wody, dozowniki substancji uzdatniających itd.) oraz drobne prace remontowe.
• Napełniane świeżą wodą, filtracja, uzdatnienie i ogrzewanie,
• Pobór wody, w celu wykonania badań jakości i przydatności do kąpieli – wyspecjalizowane laboratorium. Przekazanie wyników do SANEPID,
• Zalecenia SANEPID, wykonanie ewentualnych korekt jakościowych.

Po wydaniu pozytywnej opinii przez SANEPID możemy otworzyć obiekty wodne dla naszych Gości.

Dlaczego przerwa trwa tak długo?
Pływalnia to system technologiczny mający zapewnić bezpieczne korzystanie, ale również funkcjonalność systemów dozowania i filtrowania wody, chemii basenowej, ciepła, wentylacji, szczelności pomiędzy podłogą, a zbiornikami itd. Dotyczy to ok. 1000 m³ wody w instalacjach basenowych, ok. 1 kilometra rur wodnych i wentylacyjnych oraz ok. 1000 m2 powierzchni.

I etap: spuszczenie wody: ok. 3 dni,
II etap: naprawy, prace konserwacyjne, przeglądy urządzeń, prace porządkowe: ok. 14 dni
III etap: ponowne napełnienie zbiorników, filtracja i uzdatnienie, podgrzanie w basenie sportowym do temperatury: min. 260C i basenie rekreacyjnym min. 320C: ok. 7 dni. Przekazanie próbek wody do badania składu chemicznego,
IV etap: opracowanie wyników badań fizyko-chemicznych, zalecenia SANEPID: do 7 dni

Po wydaniu pozytywnej opinii możemy otworzyć obiekty wodne dla naszych Gości.

Dlaczego wykonujemy ją w wakacje?
Okres wakacyjny jest optymalnym okresem, ze względu na niewielkie obłożenie obiektu w trakcie dnia. Nie ma możliwości przeprowadzenia konserwacji w trakcie trwania roku szkolnego, ponieważ w tym czasie nowodworskie szkoły podstawowe oraz z terenu powiatu nowodworskiego prowadzą zajęcia z nauki i doskonalenia pływania. Ponadto, swoje zajęcia przeprowadzają służby mundurowe i kluby sportowe czy podmioty komercyjne świadczące usługi sportowo-rekreacyjne. W okresie wakacyjnym na pływalni nie odbywają się regularne zajęcia ani treningi i okres na przeprowadzenie konserwacji jest najmniej uciążliwy dla korzystających.

Z początkiem okresu wakacyjnego następuje również przerwa w dostawie energii cieplnej przez Zakład Energetyki Cieplnej w Nowym Dworze Mazowieckim, co powoduje znaczne obniżenie temperatury wody na pływalni. W ramach alternatywy od 24 czerwca do 31 sierpnia br. dostępne będą dla korzystających 2 kąpieliska miejskie, organizowane i zabezpieczane przez NOSiR:
a. Kąpielisko przy Targowisku Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim;
b. Kąpielisko przy Nowodworskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Kiedy będzie można korzystać z pływalni ponownie?
Ponowne otwarcie obiektów wodnych zazwyczaj następuje w okresie do 2-3 tygodni od rozpoczęcia przerwy technologicznej. Informujemy o tym w mediach społecznościowych i na naszej stronie internetowej.

Czy NOSiR będzie czynny w czasie przerwy technologicznej?
Tak, obiekty NOSiR przy ul. Sportowej 66 z wyjątkiem obiektów wodnych, będą czynne w czasie przerwy technologicznej. Szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej https://nosir.pl/

opracowanie: Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.