Samoloty ze specjalną misją z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dla uczczenia 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w piątkowy poranek 11 listopada 2022 roku z Lotniska Warszawa-Modlin wystartowały dwa małe samoloty. W jednym z nich za pilotem zasiadł przedstawiciel mediów.

Używane od lat 50. ubiegłego wieku, oczywiście wyremontowane i dobrze utrzymane, szturmowo-rozpoznawcze samoloty typu Lim-2 poderwały się z pasa lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim tuż po godz. 10:00. Wykonały lot nad Warszawę, gdzie z prędkością ok. 600 km/h, na wysokości ok. 150 m, przeleciały wzdłuż koryta Wisły. Towarzyszyły im tam śmigłowce: Bölkow Bo 105, który rozpylił substancję dymną w polskich barwach narodowych oraz Robinson R44, z którego zrealizowano materiały wideo i sesję zdjęciową. Następnie maszyny bezpiecznie powróciły na lotnisko Warszawa/Modlin.

Za sterami samolotów zasiedli piloci na co dzień prowadzący duże samoloty pasażerskie – Bartosz Maciejczyk i Mateusz Strama. Na pokładzie jednej z maszyn pilotowi towarzyszył Krzysztof Skórzyński, dziennikarz stacji TVN. Relacja z lotu, który nazwano „Lotem Niepodległości”, została przedstawiona na antenie tej stacji w ramach programu „Dzień Dobry TVN”.

Lotnisko Warszawa-Modlin było punktem ekscytującego startu i szczęśliwego finiszu całej eskapady, a tego rodzaju przedsięwzięcie – z naszym uczestnictwem i taką oprawą telewizyjną – zostało zrealizowane pierwszy raz w historii.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.