Sezon zimowy zamknięty, rozpoczęto przygotowania do letniego

Tegoroczna zima obeszła się z nami dość łagodnie. Mimo to służby wojewódzkie prowadziły intensywne działania prewencyjne i edukacyjne wśród mieszkańców województwa. Nie obyło się jednak bez trudnych i niebezpiecznych zdarzeń, jak pożary, czy ogniska zachorowań drobiu. Tym sprawom, ale też przygotowaniom do sezonu letniego poświęcone było posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W spotkaniu udział wzięli: wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik, przedstawiciele służb i inspekcji. Rozpoczynając posiedzenie wojewoda podziękował wszystkim za współpracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców województwa mazowieckiego. Następnie przedstawiciele służb i inspekcji poinformowali o efektach podjętych działań i planach na najbliższe miesiące.

Państwowa Straż Pożarna
Najważniejsza akcja edukacyjna, jaką prowadziła w tym czasie straż pożarna to „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Już widać, że przynosi wymierne efekty – wzrasta świadomość w społeczeństwie, jak bardzo ważne jest zamontowanie w domu czujek dymu i czadu. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie nadbrygadier Artur Gonera zaznaczył, że nadal jest sporo do zrobienia na tym polu, bo wiele osób jeszcze takiej czujki nie posiada. Inni z kolei nie wiedzą lub nie pamiętają o potrzebie regularnej wymianie baterii w urządzeniach.

Funkcjonariusze KW PSP rozpoczęli też przygotowania do sezonu letniego. Sprawdzają obiekty zorganizowanego wypoczynku, aby był czas na poprawienie ewentualnych braków. Ponadto są przygotowywane akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Rozmowy będą dotyczyć bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji, ze szczególnym naciskiem na ochronę przeciwpożarową, czy bezpieczne korzystanie z akwenów. Do wielu działań strażaków dodać trzeba również zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprez masowych.

Za tymi wszystkimi działaniami w województwie mazowieckim stoi ponad 30 tys. strażaków i ponad 500 sztuk sprzętu ratownictwa wodnego. Każda jednostka PSP z terenu województwa mazowieckiego oprócz gaszenia pożarów, włącza się w udzielanie pomocy osobom wypoczywającym nad wodą.

Są do tego dobrze przygotowani – posiadają odpowiednie przeszkolenie oraz sprzęt do ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym. Dodatkowo ich działania wspierać będzie 130 nurków MSWiA z Grup i Sekcji Ratownictwa Wodno-Nurkowego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Zimą obserwowaliśmy zwiększone zachorowania na krztusiec czy grypę. Wynikało to ze zmniejszonej liczby szczepień. To jak ważne są szczepienia, aby budować zbiorową odporność społeczeństwa podkreślała Mazowiecka Państwowa Wojewódzka Inspektor Sanitarna dr. hab. n. med. Elżbieta Stefaniuk.

W czasie ferii zimowych inspekcja sanitarna, skontrolowała miejsca wypoczynku zbiorowego dzieci i młodzieży. Na 271 turnusów, w 14 stwierdziła nieprawidłowości. Były one związane m.in. z brakiem badań niezbędnych do celów sanitarno-higienicznych, czy z żywnością i żywieniem. Organizatorzy, u których stwierdzono błędy, otrzymali pisemne upomnienia lub kary finansowe. Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowali również miejsca, które udzielają pomocy osobom w kryzysie bezdomności oraz miejsca użyteczności publicznej, takie jak: lodowiska, escape room-y, baseny, czy sale zabaw dla dzieci.

W wakacje pracownicy sanepidu również będą kontrolować miejsca letniego wypoczynku i rekreacji, m.in.: odkryte baseny, kąpieliska, hotele, pensjonaty, czy pola namiotowe i kempingi, a także stacje paliw zlokalizowane przy trasach turystycznych.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach
Zimą choroby dotykały nie tylko ludzi ale też zwierząt. Sezon grypowy mija, a co za tym idzie, sytuacja związana z grypą ptaków stabilizuje się. Natomiast cały czas musimy pamiętać o innej chorobie, która pojawiła się u naszych zagranicznych sąsiadów – pryszczycy. W Polsce na ten moment prowadzone są nadzwyczajne działania prewencyjne, aby nie dopuścić do przeniesienia się wirusa do naszego kraju. Służby weterynaryjne już współpracują z Policją, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego.

Policja wojewódzka i stołeczna
Kontrola miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności, współpraca z samorządami i ośrodkami pomocy społecznej, które opiekują się osobami w potrzebie, dbanie o bezpieczeństwo na drodze. To tylko niektóre z działań policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu oraz Komendy Stołecznej Policji podczas zimy.

Dbali także o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas ferii. Funkcjonariusze obu garnizonów skontrolowali łącznie ponad 400 miejsc zorganizowanego wypoczynku. Przeprowadzili prawie 200 kontroli autokarów oraz prawie 20 tys. kontroli miejsc sprzedaży alkoholu, napojów energetyzujących, czy wyrobów tytoniowych oraz środków psychoaktywnych.

Policjanci z KWP oraz KSP latem będą kontynuowali sprawdzanie miejsc wypoczynku oraz stan techniczny autokarów. Oprócz tego będą zabezpieczali zarówno stałe kąpieliska, jak i tak zwane „dzikie kąpieliska”. Już teraz zweryfikowali miejsca oznaczone jako „Czarny Punkt Wodny”, zaktualizowali ich bazę i sprawdzili oznakowanie.

Komendanci policji wojewódzkiej i stołecznej podkreślili duże znaczenie kampanii edukacyjnych, które przeprowadzają wśród dzieci i młodzieży przed wyjazdami zimowymi i letnimi.

Kuratorium Oświaty w Warszawie
Kuratorium Oświaty w Warszawie także już przygotowuje się do wyjazdów wakacyjnych dzieci i młodzieży. Jak co roku, na ich stronie, pojawi się baza wypoczynku przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w której organizatorzy będą zobligowani umieszczać informacje o zorganizowanym wypoczynku. Ponadto kuratorium przeprowadzi szkolenia z organizatorami wypoczynku, aby przypomnieć o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i dopełnieniu wszelkich formalności. W tym roku zostanie zwrócona jeszcze większa uwaga na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, co podkreśliła Mazowiecka Kurator Oświaty w Warszawie Wioletta Krzyżanowska. W tym celu już rozpoczęła współpracę z dyrektorami szkół.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.