Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Ubezpieczenie assistance. Czym jest i czy warto dodać je do OC?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, polisa assistance jest dobrowolna. Wielu kierowców, którzy potrzebowali wsparcia w sytuacji kryzysowej na drodze, przekonało się jednak, że warto ją mieć. Co należy o niej wiedzieć?

Assistance – co to i co znajduje się w pakiecie podstawowym?

W wyborze ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej może pomóc dobry kalkulator OC. Wielu kierowców rozważa jednak również wykupienie dodatkowych polis, takich jak assistance. Pomaga ona często rozwiązać kosztowne problemy, które napotyka się podczas korzystania z ruchu drogowego, np. gdy w czasie jazdy w środku nocy na wakacje samochód odmawia posłuszeństwa. Warto mieć na uwadze, że niektórzy ubezpieczyciele dołączają podstawowy pakiet assistance do ubezpieczeń OC bez dodatkowych opłat. Zakres pomocy jest wtedy jednak ograniczony i obejmuje np.:

  • możliwość bezpłatnego skorzystania z usług informacyjnych przez telefon,
  • organizację i opłatę za holowanie do określonej odległości,
  • organizację i opłatę za naprawę uszkodzonego pojazdu na miejscu zdarzenia do określonej kwoty.

Jeśli ubezpieczyciel nie dołączył tej polisy do pakietu, warto ją dokupić.

Co daje rozszerzenie ubezpieczenia OC i AC?

Większy, lecz nadal ograniczony zakres assistance wchodzi w skład praktycznie wszystkich dostępnych na rynku dobrowolnych polis AutoCasco. Dodatkowe usługi organizowane i opłacane przez ubezpieczyciela mogą obejmować np. nocleg w hotelu, powrót do domu bądź kontynuację podróży przy użyciu innego środka transportu, a także pojazd zastępczy na ograniczony czas. Rozbudowane pakiety assistance można dokupić jako rozszerzenia ubezpieczeń OC i AC lub samodzielnie.

Gwarantują one szerszy zakres świadczeń. Ograniczenia i limity występują w ich przypadku w mniejszej ilości niż w wersjach darmowych. Zależnie od wybranej oferty, polisa może obejmować np. pomoc prawną, kierowcę zastępczego, pokrycie kosztów parkingu czy też opiekę nad transportowanymi zwierzętami. Na ogół ubezpieczenie to wykupuje się na cały rok, tak samo jak OC i AC. Rozbudowany pakiet assistance kupowany samodzielnie może wiązać się ze składkami wynoszącymi od mniej więcej 100 zł w skali roku. Tańszą opcją jest zakup polisy w ramach większego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczyciele kierują oferty do właścicieli samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli, a także przyczep kempingowych.

Korzystanie z assistance w kraju i za granicą

Zazwyczaj z ubezpieczenia assistance nie można korzystać za granicą. Ubezpieczyciele oferują natomiast osobno ubezpieczenia międzynarodowe, które zapewniają pomoc w razie wypadku, awarii czy kradzieży pojazdu np. na terenie całej Europy. Polisę assistance na trasy zagraniczne da się wykupić na ogół na czas krótszy niż rok, np. na 30 lub 60 dni. Jest to więc polecana opcja dla osób wybierających się na wakacje lub podróżujących w interesach.

Czy warto kupić ubezpieczenie assistance?

Dzięki ubezpieczeniu assistance kierowca zyskuje dostęp do praktycznych usług, m.in. holowania, naprawy pojazdu czy pojazdu zastępczego w razie wypadku, awarii bądź kradzieży. Podstawowy pakiet może wchodzić automatycznie w skład dobrych polis OC i AC. Osoby, którym zależy na szerszym zakresie ochrony, powinny rozważyć wykupienie pełnego ubezpieczenia assistance. Choć istnieje możliwość, że nigdy nie zostanie ono wykorzystane, jeśli zaistnieje jednak taka konieczność, uchroni ono przed poniesieniem wysokich kosztów.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.