W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w środę 14 września, odbyły się doroczne uroczystości religijno-patriotyczne na Cmentarzu–Mauzoleum w Palmirach, upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz ofiary niemieckich egzekucji w Puszczy Kampinoskiej. Mszy świętej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz z asystą kapituły kampinosko-bielańskiej
W homilii kard. Nycz podkreślił ważność tego miejsca i tych uroczystości zapoczątkowanych 29 lat temu przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, szczególnie dzisiaj kiedy jesteśmy świadkami nowych okrucieństw wojny w sąsiedniej Ukrainie. – Modląc się za zmarłych, prośmy Boga miłosiernego o zaprzestanie wojny w Ukrainie – zaapelował metropolita warszawski.
Na zakończenie prosił, aby główni organizatorzy uroczystości – Park Kampinoski i kapituła kampinosko-bielańska, zawsze dbali o to miejsce i o to, by każdego 14 września była czczona pamięć poległych podczas II wojny światowej. Po Mszy świętej odbyły się modlitwy ekumeniczne i międzyreligijne oraz uroczystości patriotyczno-państwowe.
Na utworzonym w Palmirach Cmentarzu-Mauzoleum spoczywa 2115 ofiar tajnych niemieckich egzekucji, które odbyły się w czasie II wojny światowej w Puszczy Kampinoskiej. W gronie duchownych zamordowanych w Palmirach był m.in. bł. ks. Zygmunt Sajna, jeden ze 108. polskich męczenników – ofiar II wojny światowej beatyfikowanych w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II w Warszawie.