Uwierzyła, że dzwonią z ABW. Seniorka straciła pieniądze

71-latka uwierzyła w słowa rzekomego funkcjonariusza ABW, który powiadomił ją o prowadzonej akcji mającej na celu namierzenie oszustów. Nakazał kobiecie wypłacić pieniądze z banku, a następnie wpłacić w bankomacie przy użyciu kodów blik. Nieświadoma oszustwa mieszkanka powiatu legionowskiego wykonała zalecenia fałszywego funkcjonariusza i tak straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

71-letnia mieszkanka powiatu legionowskiego odebrała telefon z informacją, że zostaną do niej dostarczone dwa listy. Rozmówczyni wskazał, że dostarczy je osobiście, po tym jak 71-latka podała jej swój adres.

Kilka minut po tym telefonie seniorka otrzymała kolejny. Tym razem zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zapytał kobietę czy była informowana o dostarczeniu listów i powiedział, że to dzwonili oszuści, a jej oszczędności są zagrożone. Poinformował 71-latke, że ABW prowadzi akcję mającą na celu ich namierzenie. Aby uwiarygodnić swoje słowa mężczyzna kazał kobiecie, bez uprzedniego rozłączania się, wybrać numer alarmowy 112. W ten sposób pokrzywdzona, rozmawiając dalej z oszustami, potwierdziła tożsamość rzekomego funkcjonariusza ABW.

Dalej historia potoczyła się bardzo szybko. 71-latka podała oszustowi swój numer telefonu komórkowego, a następnie wierząc, że chroni swoje pieniądze, na polecenie fałszywego funkcjonariusz ABW pojechała do dwóch banków i wypłaciła łącznie kwotę kilkadziesięciu tysięcy złotych. Oszust będąc cały czas w kontakcie telefonicznym z pokrzywdzoną kazał jej jechać do wskazanego bankomatu i wpłacić pieniądze przy użyciu podanych przez niego kodów blik. Następnie mężczyzna umówił się z pokrzywdzoną na godzinę 17.00 pod jednym z banków, ale kiedy kobieta tam dotarła okazało się, że placówka jest zamknięta, a na nią nikt nie czeka. Wtedy zrozumiała, że padła ofiara oszustwa i o całej sytuacji powiadomiła legionowskich policjantów.

Policja apeluje o zachowanie ostrożności i rozwagi. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Pamiętajmy, że PRAWDZIWY funkcjonariusz Policji, CBŚP czy ABW nie prosi o przekazanie pieniędzy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce bądźmy pewni, że mamy odczynienia z OSZUSTAMI!

Ostrzeż bliskich! Porozmawiaj z seniorami w swojej rodzinie i sąsiedztwie. Każda rozmowa może uchronić ich przed utratą oszczędności życia.

kom. Justyna Stopińska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.