Warsztaty ratownicze z zakresu zaopatrzenia wodnego

W piątek oraz sobotę, na terenie Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa SGSP w Nowym Dworze Mazowieckim, odbyły się warsztaty ratownicze z zakresu szeroko pojętego zaopatrzenia wodnego. Poprowadził je pasjonat i ekspert w tej dziedzinie Pan asp. sztab. Dawid Bąkowski z JRG Gniezno.

Pierwszego dnia odbyła się część teoretyczna, w której Pan Aspirant powiększył naszą wiedzę z zarządzania wodą, doboru właściwej metody transportu wody, organizacji przepompowywania, przetłaczanie i dowożenia, tego jak „uwidocznić” wodę podczas akcji, a także budowy i teorii pomp oraz układów wodno-pianowych. Usłyszeliśmy praktyczne wskazówki dotyczące obsługi pomp, budowy punktów czerpania wody, wnioski i doświadczenia z działań poza granicami kraju, a także proste „patenty”, które znacząco mogą ułatwić nam pracę. Zastanawialiśmy się i dyskutowaliśmy jak zarządzać wodą w pierwszych minutach zdarzenia i jak małym potencjałem ludzi sobie z tym poradzić. Omówiliśmy również założenia, które realizowaliśmy następnego dnia. Na sam koniec przygotowaliśmy sprzęt: przyczepę wężową i przyczepę pompową. Dowiedzieliśmy się jak je dokładnie konfigurować i co na nich wozić, żeby zaoszczędzić czas i jak najszybciej i najskuteczniej zdobyć wodę.

Następny dzień to osiem godzin poligonowych ćwiczeń. W pierwszej części ćwiczyliśmy w praktyce między innymi płynne przejście pomiędzy przetłaczaniem i przepompowywaniem (i na odwrót), szacowanie wydajności hydrantu, zarządzenie wodą podczas pierwszych minut akcji, skuteczne pobieranie wody z hydrantów. Kolejnym etapem była budowa punktu czerpania wody z wyniesionym na 200 m zbiornikiem, w celu jak najskuteczniejszego tankowania samochodów w wariancie dowożenia. Sprawdziliśmy i porównaliśmy różne metody tankowania pojazdów. Ćwiczenia zakończyliśmy budową magistrali wodnej o długości ok. 900 m, w której wykorzystaliśmy trzy pompy pożarnicze. Obserwowaliśmy wydatki układu, parametr ciśnienia, a także wpływ pracy poszczególnych pomp na całą magistralę. Przez cały czas pojawiało się wiele pytań i dyskusji, dotyczących wszelakich „wodnych” tematów.

To było już nasze kolejne spotkanie z Panem Aspirantem. Poprzednie realizowaliśmy w formie on-line. Po raz kolejny dziękujemy Panie Aspirancie za przekazaną wiedzę i poprowadzenie ćwiczeń. Stanowiły one idealne uzupełnienie treści, które zdobywamy w Szkole i były niezwykle wartościowym czasem.

Dziękujemy Władzom SGSP za wyrażenie zgody na warsztaty. Dziękujemy mł. bryg. Marcin Kuźmiński i funkcjonariuszom Dział Doskonalenia Zawodowego i Poligonu SGSP za gościnę, pomoc logistyczną i całe wsparcie.

Dziękujemy również firmie Supron 1 za udostępnienie przepływomierzy, które zdecydowanie ułatwiły przebieg ćwiczeń.
Pan asp. sztab. Dawid Bąkowski na co dzień pełni służbę w JRG Gniezno. Jest członkiem modułu GFFFV Poznań (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles – Moduł gaszenia pożarów lasów z wykorzystaniem pojazdów). Brał udział w działaniach międzynarodowych w Szwecji i Grecji.

Koło Naukowe Działań Gaśniczych SGSP

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.