Zakroczym: Stacja diecezjalna Kongresu Trzeźwości

Bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. w zakroczymskim kościele pw. św. Wawrzyńca, znajdującym się na terenie kapucyńskiego zespołu klasztornego, w którym działa Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości. W homilii przypomniał, że twórcy Narodowego Kongresu Trzeźwości za swój główny cel uznali ograniczenie spożycia alkoholu, promocję trzeźwości i abstynencji.

Biskup uznał, że rozwojowi uzależnień sprzyjają liczne reklamy, telewizyjne i uliczne. Bilbordy piwa pojawiają się nawet na budynkach szkół, a w pewnym mieście wojewódzki sąd administracyjny orzekł, że alkohol można sprzedawać w budynku szkolnym, jeśli część sprzedaży będzie oddzielona od sali lekcyjnych. Zaznaczył też, że niestety alkohol można kupić w Polsce przez 24 godziny na dobę, a nadużywanie alkoholu godzi w cały naród.

„Jeden z takich całodobowych sklepików w Płocku nazywa się `Źródełko` – gdy tamtędy przechodzę, myślę, że ono nie poi wodą życia, ale śmierci. Policzono, że z powodu alkoholu codziennie w Polsce umiera 60 osób, sześć osób ginie w wypadku drogowym, spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę, jedną osobę zabija pijany przestępca, osiem osób popełni samobójstwo pod wpływem alkoholu, 140 osób dozna przemocy domowej” – wyliczył hierarcha.

Podkreślił ponadto, że alkohol przede wszystkim uderza w rodzinę: niszczy ją, prowadzi do rozkładu, do rozpadu więzi, do zdrad i rozwiązłości. Poprosił obecnych, aby nie poddawali się namowom picia w towarzystwie, nie bali się odmawiać, gdy nie mają ochoty na alkohol. Aby nie poddawali się „swoistej presji społecznej”, że żadna uroczystość rodzinna nie może obyć się bez alkoholu, by nie słuchali podszeptów złego ducha, który każe ludziom „poić się alkoholem w smutku i czcić nim radość”.

„Oddajcie te sprawy Panu Bogu, który jeden tylko wie, czego nam naprawdę potrzeba. W Jego imię zachowujcie trzeźwość, a jeszcze lepiej – abstynencję, na przykład w Adwencie, Wielkim Poście czy miesiącu sierpniu” – zalecił kaznodzieja.

Bp Milewski podziękował Ośrodkowi Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu za wieloletnią, aktywną działalność, opierająca się na przekonaniu, że „droga do trzeźwości jest drogą do wolności”, że trzeba edukować jak najwięcej „apostołów trzeźwości” oraz pomagać trzeźwiejącym alkoholikom. Był też wdzięczny za jego współpracę z Diecezjalnym Ośrodkiem Trzeźwości w Płocku-Trzepowie.

Mszę św. poprzedziła procesja na cmentarz i modlitwa przy grobie o. Benignusa Jana Sosnowskiego – założyciela Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości oraz świadectwa o ojcu Benignusie. Uczestnicy spotkania mogli też wysłuchać koncertu Magdaleny Frączek.

We wspólnej modlitwie w Zakroczymiu – diecezjalnej stacji Kongresu Trzeźwości, wzięli udział alkoholicy i ich rodziny, z diecezji płockiej oraz Warszawy czy Poznania, ojcowie kapucyni, osoby działające na rzecz trzeźwości. Obecny był dyrektor ośrodka o. Adam Michalski OFM Cap., ks. kan. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, proboszcz parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie, Wanda Śniegocka – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionych i Ich Rodzinom „Filadelfia”.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.