Nasielsk: Narodowe Święto Niepodległości

W dniach 10 i 11 listopada br. obchodziliśmy 630. rocznicę nadania praw miejskich dla Nasielska oraz 98. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się sesją popularno-naukową pt. „Dwanaście wieków Nasielska”, która odbyła się 10 listopada w sali kina „Niwa” w Nasielsku.

Nad całością sesji czuwał dr Mariusz Błoński z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Z przedstawionych wykładów w przyszłym roku planowane jest wydanie publikacji. Tego samego dnia o godz. 18.00 rozpoczęła się druga część uroczystości, w której Kapituła Nagrody „Lew Nasielska” wręczyła dyplomy uznania Pani Ewie Kamińskiej, Pani Ewie Żołnierzak i Panu Danielowi Nowakowi – za działalność na rzecz środowisk harcerskich oraz Panu Arturowi Nojbertowi za popularyzację historii Nasielska.

W dalszej kolejności na scenie zaprezentowali się laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Polska Poezja Patriotyczna”. Na zakończenie czwartkowych uroczystości obejrzeliśmy premierę filmu w reżyserii Jacka Bąka pt. „NASIELSK – miasto bogate w historię i współczesność”. W filmie udział biorą mieszkańcy Gminy Nasielsk, którzy opowiadają o naszej historii i teraźniejszości. Film będzie niebawem dostępny w internecie.


Natomiast w dniu 11 listopada br. tradycyjnie, jak co roku spotkaliśmy się na nasielskim cmentarzu, gdzie odbyła się uroczystość upamiętniająca „Narodowe Święto Niepodległości”. Na wstępie Hymn Państwowy odegrała Orkiestrę Dęta z Nasielska pod batutą Pani Joanny Ostaszewskiej a następnie głos zabrał Burmistrz Nasielska – Bogdan Ruszkowski. Modlitwę za poległych odmówił ks. Grzegorz Ostrowski, zaś Apel Pamięci odczytał uczeń klasy III Liceum Ogólnokształcącego CN-B w Nasielsku – Kamil Tomaszyński. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wiązanki, po czym zebrani przeszli do kościoła, gdzie odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny i Gminy Nasielsk.

/UM Nasielsk/

TAGI: