Pomiechówek: Żołnierze WOT pomagają w szpitalu tymczasowym

Wojska Obrony Terytorialnej wpierają już 404 szpitale. Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT najpierw pomagali tworzyć szpital tymczasowy na PGE Narodowym, a od środy ruszyli dodatkowo ze wsparciem administracyjnym.

Obecnie trwa wprowadzanie terytorialsów do wszystkich szpitali w kraju. Ich zadaniem jest przejęcie części obowiązków pracowników placówek medycznych związanych z pobieraniem wymazów, a tym samym odciążenie wykwalifikowanego personelu, który dyrektorzy szpitali mogą skierować do najbardziej potrzebujących pacjentów. Dodatkowo terytorialsi zajmą się sprawami administracyjnymi. Ruszamy ze wsparciem, które będzie polegało na obsłudze elektronicznego systemu ewidencji. Pozyskiwać od dyrektorów placówek dane, żołnierze będą wprowadzać do baz danych.

Żołnierze z 65 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku, rozpoczęli całodobowe wsparcie szpitala tymczasowego na PGE Narodowym. Zadaniem Terytorialsów jest koordynowanie ruchu osób i pojazdów wjeżdżających na teren stadionu. Żołnierze wydają niezbędne dokumenty i przepustki umożliwiające wejście na teren obiektu oraz prowadzą ewidencje. Dodatkowo wydają odzież medykom i obsłudze szpitala tymczasowego.

Do działań w szpitalu tymczasowym skierowano 12 żołnierzy pracujących w trybie zmianowym. Dodatkowo od dwóch tygodni żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT z uprawnieniami na wózki widłowe pomagają w rozbudowie tego szpitala.

Żołnierze WOT realizują operację „Trwała Odporność”, której cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Przywracaj. W swoich działaniach ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów. Przeprowadzają badania wymazowe, pomagają chorym w izolatorium, wspierają w opiece nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz wspierają Policję w monitorowaniu przestrzegania obostrzeń przez osoby objęte kwarantanną.

Oprócz żołnierzy WOT w działania szeroko angażowani są żołnierze zawodowi z jednostek z innych rodzajów sił zbrojnych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ, Inspektoratowi Wsparcia SZ oraz Dowództwu Garnizonu Warszawa.