Zniesienie współwłasności samochodu – czy to proste?

Wielu młodych kierowców decyduje się na współwłasność z tymi bardziej doświadczonymi, by uchronić się przed wysokimi kosztami ubezpieczenia samochodu. Czy taka decyzja przynosi duże oszczędności? Czy trudno znieść współwłasność pojazdu, kiedy jedna ze stron jest zadłużona albo nie chce się na to zgodzić? A co w przypadku śmierci jednego z właścicieli?

Kto decyduje się na współwłasność?
Nie ma co ukrywać – współwłasność pojazdu to idealne rozwiązanie dla początkujących kierowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z samochodami. Tuż po otrzymaniu prawa jazdy, każdy młody adept pragnie mieć własny samochód. Jednak cena ubezpieczenia dla niedoświadczonych kierowców jest często wysoka. Decydują się oni wtedy na współwłasność z jednym z członków rodziny lub bliskim znajomym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://mubi.pl/poradniki/jak-zniesc-wspolwlasnosc-samochodu/.
Co powinni zrobić współwłaściciele, jeśli po jakimś czasie zdecydują się znieść współwłasność?

Co trzeba zrobić, by znieść współwłasność?
Zacznijmy od najprostszego przypadku, gdy współwłaściciele nie mają uwag i są zgodni ze sobą. Taka sprawa będzie wymagała jedynie dopełniania kilku formalności. Na pewno będzie konieczne spisanie umowy dotyczącej zrzeczenia się praw do części pojazdu. W takim dokumencie muszą znaleźć się:
– dane wszystkich współwłaścicieli – może ich być więcej niż dwóch,
– wysokość zbywanych udziałów przez jednego współwłaściciela podana w procentach,
– wartość kwotowa udziałów, z których rezygnuje współwłaściciel.
Aby pozbyć się udziałów w pojeździe, można zdecydować się na ich sprzedaż lub darowiznę. Należy pamiętać, że wysokość kwoty darowizny wolnej od podatku jest inna dla członków najbliżej rodziny, dalszej rodziny i innych nabywców.
W przypadku sprzedaży i darowizny, która przekroczyła kwotę wolną od podatku, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym.

Kolejnym dokumentem, o którym trzeba pamiętać, jest wniosek o zniesienie współwłasności. Trzeba będzie przedstawić go w Wydziale Komunikacji razem z dowodem rejestracyjnym pojazdu, kartą pojazdu oraz polisą OC. Współwłaściciele mają na takie zgłoszenie 30 dni.

Czy zniesienie współwłasności wymaga wymiany dowodu rejestracyjnego?
Na szczęście nie jest to konieczne we wszystkich przypadkach. Sama wymiana dowodu rejestracyjnego jest płatna, więc lepiej uniknąć takiej sytuacji. Kiedy jest to możliwe? Należy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego i zobaczyć, na którym miejscu wpisana jest osoba zbywająca swoje udziały w samochodzie.

Jeśli znajduje się ona na drugim lub kolejnym miejscu, to wymiana dowodu rejestracyjnego nie będzie konieczna – urzędnik po prostu wykreśli tego współwłaściciela. Niestety, jeśli w dokumencie będzie ona figurować na pierwszym miejscu, to trzeba będzie wyrobić nowy dokument.

Jak wygląda zniesienie współwłasności w przypadku śmierci współwłaściciela?
Udziały zmarłego współwłaściciela zostaną przekazane osobie, która została wymieniona w testamencie. Jeśli takiej dyspozycji nie było, to sąd wskaże spadkobiercę majątku. Wtedy nowy współwłaściciel powinien określić sposób wspólnego korzystania z pojazdu. Jeśli nie będzie to możliwe, to będą musieli się oni porozumieć w sprawie zniesienia współwłasności i spłacenia jednego przez drugiego.

Czy zadłużenie jednego ze współwłaścicieli może sprawić problemy?
Problemy finansowe jednego ze współwłaścicieli mogą doprowadzić do konfliktu. To jednak zależy od porozumienia się w sprawie opłat eksploatacyjnych, co dość łatwo wypracować. O wiele gorzej wygląda sytuacja, w której kłopoty finansowe współwłaściciela doprowadzają do zajęcia jego udziałów w samochodzie przez komornika. Co wtedy może zrobić drugi współwłaściciel?
Drugi współwłaściciel ma wtedy dwie możliwości działania – wykupić część udziałów zadłużonej osoby lub poddać licytacji również swoje udziały. Po udanej licytacji komornik odda współwłaścicielowi pieniądze za sprzedaż jego udziałów, a resztę przeznaczy na spłatę należności tego zadłużonego.

Ile mogą zaoszczędzić początkujący kierowcy na współwłasności?
Jak już było wcześniej wspomniane, to przede wszystkim młodym i niedoświadczonym kierowcom zależy na współwłasności samochodu.
Ubezpieczyciel, który przygotowuje ofertę, będzie brał pod uwagę brak doświadczenia młodego kierowcy, a także staż drugiego współwłaściciela. Na podstawie wyliczeń uśredni cenę ubezpieczenia. Jeśli zniżki za bezszkodową jazdę bardziej doświadczonego kierowcy będą wysokie, to młody adept może liczyć na dużo mniejszy koszt polisy – tłumaczy Tomasz Sowa redaktor z mubi.pl.
Doświadczeni kierowcy, którzy przez wiele lat nie spowodowali żadnej szkody, mogą ubezpieczyć samochód za mniej niż 1000 zł – czasami znacznie mniej! Jak wyglądają średnie ceny OC w przypadku kierowców w wieku 18-25 lat?
W kwietniu 2020 roku średnia cena OC dla młodego kierowcy ze współwłaścicielem wyniosła 1230 zł, a bez współwłaściciela 1580 zł. Różnica jest więc spora, co zachęca do wnoszenia o współwłasność pojazdu. Chcesz dowiedzieć się, jak tanie może być Twoje OC? Sprawdź je na https://mubi.pl/najtansze-oc/!