Policjanci nowodworskiego ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy 19-letniej mieszkance Płońska. Kobieta w ciągu niespełna dwóch lat od uzyskania uprawnień, popełniła 3 poważne wykroczenia. Teraz zgodnie z obowiązującymi przepisami musi ponownie zdać egzamin. Jeśli młody kierowca w okresie 2 lat od daty wydania uprawnień do kierowania popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy poważne wykroczenia, zostanie skierowany na ponowny egzamin lub uprawnienia zostaną mu cofnięte.
23 września br. chwilę po północy, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckimi zatrzymali do kontroli pojazd bmw. Powodem tej interwencji było przekroczenie przez kierującą autem dopuszczalnej prędkości aż o 71 km/h. 19-latka na ul. Warszawskiej w Zakroczymiu pędziła z prędkością 141 km/h, w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie do 70 km/h.
Za popełnione wykroczenie mieszkanka Płońska została ukarana przez policjantów mandatem karnym w kwocie 5000 złotych oraz 15 punktami karnymi.
Okazało się ponadto, że młoda kobieta w okresie 2 lat od daty wydania uprawnień, miała już na swoim koncie trzy poważne wykroczenia. 19-latka straciła prawo jazdy i teraz aby je odzyskać będzie musiała ponownie zdać egzamin.
Przypomnimy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma wydane prawo jazdy za pokwitowaniem m.in. w przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie roku od wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od wydania po raz pierwszy prawa jazdy, popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1 lub 2 kw (spowodowanie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym), art. 87 § 1 kw (kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu), art. 92a kw (w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h) lub art. 98 kw (spowodowanie zagrożenia poza drogą publiczną).
Katalog wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji:
– Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h,
– Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu,
– Wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo z niewłaściwej strony,
– Zwiększanie prędkości w czasie wyprzedzania przez inny pojazd,
– Wyprzedzanie przy wierzchołku wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu,
– Wyprzedzanie w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami zakazu,
– Nieprzestrzeganie znaków lub sygnałów świetlnych określających pierwszeństwo przejazdu oraz niestosowanie się do poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem,
– Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,
– Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych.
kom. Joanna Wielocha