Właśnie dziś, 29 lipca 2024 r., mija 20 lat od powstania Spółki „Koleje Mazowieckie – KM” – pierwszego samorządowego przewoźnika kolejowego w Polsce. Niecałe pół roku później, dokładnie 1 stycznia 2005 r. na mazowieckie szlaki wyjechały charakterystyczne biało – żółto – zielone pociągi Kolei Mazowieckich. Pierwszy pociąg KM o nr 5130, zestawiony z 2 ezt EN57, został uruchomiony w relacji Mława (odjazd o godz. 2.59) – Warszawa Wola (przyjazd o godz. 5.47).
Jubileusz 20–lecia – czas na podsumowania
W Kolejach Mazowieckich pracuje blisko 3000 pracowników, w zdecydowanej większości są
to osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z obsługą podróżnych oraz z kompleksowym przygotowaniem pojazdów do obsługi kolejowych połączeń. Od początku działalności KM uruchomiły ponad 4,8 mln pociągów (średnio w ciągu doby uruchamianych jest 781 pociągów), które pokonały ponad 323,3 mln km. Warto dodać, że mazowiecki przewoźnik obsługuje 16 linii kolejowych o łącznej długości 1418,5 km, a pociągi KM zatrzymują się na 321 stacjach i przystankach osobowych. Dla porównania w 2005 r. było to 9 linii o łącznej długości 904 km.
W 2023 roku z usług przewozowych KM skorzystało ponad 61,5 mln pasażerów, czyli o prawie 2,5 mln więcej niż w roku poprzednim i o ponad 50% więcej niż w pierwszym roku działalności. Najwięcej podróżnych — ponad 63,2 mln — wybrało jako codzienny środek transportu pociągi KM w 2015 r. Obecnie Koleje Mazowieckie mają ponad 16% udział w rynku pasażerskich przewoźników kolejowych i tym samym zajmują 3. miejsce w kraju pod względem liczby przewożonych podróżnych. W pierwszym półroczu br. z usług KM skorzystało prawie 32,5 mln osób. Bilety na podróże Kolejami Mazowieckimi można kupić: w kasach, u kierownika w pociągu, przez stronę internetową, a także za pośrednictwem aplikacji SkyCash czy mPay. Dwa lata temu została uruchomiona aplikacja „Koleje Mazowieckie”, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Do tej pory została pobrana ponad 217 640 razy.
W ciągu 20 lat Koleje Mazowieckie przeszły niewyobrażalną metamorfozę. Spółka, rozpoczynając działalność przewozową, miała do dyspozycji 184 szt. wysłużonych ezt serii EN57, które były dzierżawione w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa od mniejszościowego udziałowca, czyli ówczesnego PKP „Przewozy Regionalne” sp. z o.o. Obecnie w parku taborowym KM znajduje się ponad 330 pojazdów. Nowo zakupione stanowią 57% z nich. A już w ciągu najbliższych kilku lat na szlakach Mazowsza pojawi się 75 sztuk pięcioczłonowych ezt FLIRT ER160 najnowszej generacji (inwestycja dofinansowana z KPO i FEM) oraz 16 szt. dwuczłonowych ezt (inwestycja SWM), które zastąpią m.in. najstarsze pojazdy.
Koleje Mazowieckie efektywnie pozyskują i wykorzystują środki unijne. W minionych perspektywach: 2007-2023 oraz 2014-2020 spółka otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 1,9 mld zł. Środki te zostały przeznaczone na zakup nowoczesnych pojazdów (m.in. lokomotyw elektrycznych czy wagonów piętrowych) jak również na modernizacje pojazdów starszego typu. Natomiast w ramach nowej perspektywy Koleje Mazowieckie podpisały umowy na dofinansowanie zakupu 75 szt. nowoczesnych pojazdów szynowych na łączną kwotę prawie 1,2 mld zł.
Oprócz inwestycji związanych z zakupem nowoczesnych pojazdów szynowych Spółka inwestuje także w modernizację zapleczy technicznych (obecnie są to 4 Sekcje Napraw i Eksploatacji Taboru zlokalizowane w Warszawie (dzielnice: Ochota, Grochów), Sochaczewie i Tłuszczu, na terenie której została wybudowana myjnia, która jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Warto zaznaczyć, że za kilka lat na kolejowej mapie województwa mazowieckiego pojawi się kolejny punkt – baza utrzymaniowo-naprawcza w Radomiu. W planach jest także budowa hali utrzymaniowo – naprawczej dla pojazdów kolejowych w Sochaczewie.
Koleje Mazowieckie chętnie angażują się w działania z zakresu CSR. Od wielu lat są oficjalnym przewoźnikiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas corocznych Finałów. W 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, Spółka uruchomiła specjalne pociągi humanitarne. Ponadto Spółka nie jest obojętna na los zwierząt. KM współpracowały między innymi z warszawskim Schroniskiem „Na Paluchu”. Od tego roku wspierają czworonożnych przyjaciół ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Celestynowie.
Jubileuszowy akcent!
KM aktywnie poruszają się po internetowych szlakach social mediów. Z okazji 20-lecia Spółki KM została przygotowana specjalna piosenka. Autorami utworu są pracownicy KM: Daria Uchman-Jaworska, Paweł Cielniak, Michał Zalewski oraz miłośnik kolei — Jakub Rutkowski. Klip jest dostępny na kontach Kolei Mazowieckich na Facebooku, Instagramie i YouTube. W teledysku można zobaczyć filmy nagrane przez Emila Kądzielę, Marcina Jabłońskiego, Aleksandra Stańczaka oraz Tymoteusza Muszala.