79 rocznica egzekucji żołnierzy AK w Pomiechówku

31 maja 2022 r. o godz. 17:00 w Forcie III na terenie Pomiechówka, odbyły się uroczystości z okazji 79 rocznicy pierwszej, masowej egzekucji żołnierzy Armii Krajowej. Zostały one zorganizowane przez Fundację Fort III Pomiechówek przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej i Klubu 9 Brygady Wsparcia dowodzenia DG RSZ. Wzięli w nich udział Komendant Powiatowy Policji w Wołominie insp. Marek Ujazda oraz Komendant Komisariatu Policji w Pomiechówku podkom. Maciej Skibiński.

Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godz. 17:00, złożeniem kwiatów przy pomniku żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, przed bramą Fortu III.

Przybyłych gości powitał Prezes Zarządu Fundacji, Pan Piotr Jeżółkowski. Następnie uczestnicy przeszli do budynku koszarowego Fortu, gdzie odbyła się okolicznościowa modlitwa przy celi śmierci.

Kolejną częścią uroczystości był przemarsz na tymczasowy cmentarz na Forcie, utworzony w wyniku prac terenowych, prowadzonych w latach 2019-2020 przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, odegranie hymnu państwowego, odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa, przemówienia przybyłych gości. Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Pan Michał Wiater odczytał list Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka.

Komendant Powiatowy Policji w Wołominie insp. Marek Ujazda oraz Komendant Komisariatu Policji w Pomiechówku podkom. Maciej Skibiński złożyli wieniec na grobach pomordowanych.

Uroczystości z okazji 79 rocznicy pierwszej, masowej egzekucji żołnierzy Armii Krajowej zbiegły się w czasie z 80 rocznicą powstania Armii Krajowej.

Po zakończeniu części oficjalnej dla przybyłych gości zorganizowano spacer historyczny na Forcie III, z przewodnikiem.

asp. sztab. Joanna Wielocha

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.