W czwartek (13.08) chwilę przed godziną 14 z radarów wieży kontroli lotów lotniska Warszawa – Modlin zniknął jeden ze śmigłowców. Po chwili do Centrum Powiadamiania Ratunkowego zaczęły wpływać zgłoszenia od świadków, którzy widzieli jak śmigłowiec Robinson-R44 spadł do rzeki Wisły na wysokości Sadów gm. Czosnów. Natychmiast ruszyła akcja ratunkowa.

Z chwilą otrzymania informacji o katastrofie lotniczej, na terenie portu lotniczego zwołano sztab kryzysowy. W tym samym czasie na rzece Wiśle trwała już akcja ratunkowa. Na miejsce katastrofy dopłynęła łódź z policjantami z Komisariatu Rzecznego Policji. Jeden z policjantów skoczył natychmiast do rzeki i wyciągnął dwie osoby z wody na pokład łodzi. Po chwili na miejsce przypłynęli strażacy z OSP Ratownictwo Wodne z Modlina Twierdzy. Mężczyzna i kobieta zostali przekazani na deski ortopedyczne i przez strażaków przetransportowani do brzegu. Następnie dopłynęła łódź Państwowej Straży Pożarnej oraz WOPR.

Od strony lądu dojechały zastępy Straży Pożarnej oraz karetka Ratownictwa Medycznego. Ponieważ stan pasażerów śmigłowca był ciężki, na miejsce zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

O zdarzeniu powiadomiono Komendę Wojewódzką PSP. Na miejsce akcji przybył Mazowiecki Komendant Wojewódzki st. bryg. Jarosław Nowosielski, który przejął dowodzenia nad akcją.

Do miejsca koncentracji sił i środków dojechały zastępy Specjalistyczne j Grupy Ratownictwa Wodno Nurkowego z JRG 1 w Warszawie. Po zwodowaniu łodzi, warszawscy strażacy dołączyli do akcji. Sprawdzono czy nie ma nikogo więcej w śmigłowcu i zabezpieczono przez ewentualnym wyciekiem paliwa czy innych substancji oleistych do rzeki Wisły. Na wodzie cały czas działali również strażacy z Lotniskowej Służby Ratowniczo Gaśniczej z lotniska Warszawa – Modlin.

Do czasu przybycia Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz Prokuratora, wrak pozostał w wodzie. Po zakończonych czynnościach śledczych, decyzją kierującego działaniem ratowniczym, na miejsce zadysponowano ładowarkę z OSP Gąbin. Po przybyciu druhów na miejsce, wyciągnięto wrak śmigłowca na brzeg.

Łącznie w akcji udział wzięli:
531M22 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M25 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M90 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531M91 + Łódź JRG Nowy Dwór Mazowiecki
537Ł11 – OSP Ratownictwo Wodne
220W90 – KW PSP Warszawa
539M54 + Łódź OSP Zakroczym
220W95 – KW PSP Warszawa
301W72 – SGRWN JRG 1 Warszawa
301W90 – SGRWN JRG 1 Warszawa
362M21 + K2 na przyczepie – JRG 2 Płock (zawrócone do koszar)
362M86 + K1 – JRG 2 Płock (zawrócone do koszar)
530M91 – KP PSP Nowy Dwór Mazowiecki
530M81 – KP PSP Nowy Dwór Mazowiecki
369M69 – OSP Gąbin
369M99 – OSP Gąbin
Lotniskowa Służba Ratowniczo Gaśnicza Warszawa – Modlin
W02-84- ZRM Zakroczym
Ratownik 12 – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe Warszawa
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych
Prokuratura Rejonowa Nowy Dwór Mazowiecki
WOPR Nowy Dwór Mazowiecki
KPP Nowy Dwór Mazowiecki
KP Czosnów

Zdjęcia: Strażak – Fotograf – autor wyraża zgodę na ich dalsze przetwarzanie przy zachowaniu znaku wodnego.

Zobacz również