Autem za granicę – jak się przygotować?

Wybierasz się za granicę własnym samochodem? Nie wiesz, jak przygotować się do podróży? Są pewne kwestie, których nigdy nie możesz pominąć. O czym dokładnie mowa? Jak się przygotować przed podróżą samochodową za granicę? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią

Podróż za granicę własnym samochodem – dlaczego warto?
Jeszcze kilka lat temu większość z nas chętnie wybierała się w podróż samolotem. Jednak z biegiem czasu widać, że coraz chętniej podróżujemy własnymi samochodami. Wynika to z wielu różnych czynników, ale jednym z ważniejszych jest wygoda, czy szansa na zabranie większego bagażu.

Przy podróży samolotem musimy dostosować się do wymagań przewoźnika, a jeśli chcemy zabrać dodatkowy bagaż, to musimy szykować się na spore wydatki. Ten problem znika, gdy jedziemy za granicę własnym samochodem, ponieważ jedyne, co nas może ograniczać, to przestrzeń bagażnika. Jednak wystarczy dysponować kufrem o optymalnej wielkości, by zabrać ze sobą spory bagaż.

Co więcej, podróż autem do Albanii (https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/albania-samochodem/), jak również do Chorwacji, czy do innych krajów, sprawia, że sami decydujemy o przebiegu trasy. Zanim dojedziemy do celu, możemy robić tyle postojów, ile chcemy i przy okazji nacieszyć oczy niesamowitymi widokami. Jakby tego było mało, to podróż za granicę własnym samochodem pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, bo choć paliwo drożeje, to podróż w cztery osoby lub nawet w pięć, pozwala rozłożyć koszty.

Autem za granicę – od czego zacząć przygotowania?
Naszym pierwszym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Na pewno sami będziemy mogli uzupełnić płyny eksploatacyjne, a nawet sprawdzić stan koła zapasowego. Jednak dokładną diagnostyką pojazdu powinien zająć się renomowany warsztat samochodowy, czy stacja kontroli pojazdów. W tego typu punktach korzysta się z nowoczesnych sprzętów, które są w stanie wychwycić wszystkie nieprawidłowości, w tym również te najdrobniejsze. Dzięki temu szybko je usuniemy i unikniemy stania na drodze, czy nawet holowania pojazdu.

Naszym kolejnym krokiem powinno być wykupienie ubezpieczenia dla siebie, jak również dla swojego pojazdu. Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej sprawia, że możemy korzystać z karty EKUZ. Musimy jednak pamiętać, że ta karta zapewni nam dostęp tylko do podstawowej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak dla obywateli danego kraju. Tym samym za niektóre usługi zostaną nam naliczone koszty i sami będziemy musieli je pokryć ze swoich oszczędności. Jeśli chcemy tego uniknąć, to lepiej jeszcze przed planowanym wyjazdem wykupić polisę turystyczną i więcej na ten temat na https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/samochodem-do-bulgarii-jak-sie-przygotowac-i-na-co-uwazac/.

Wybór takiego ubezpieczenia nie powinien być jednak przypadkowy, lecz bardzo dokładnie przemyślany i uwzględniać kilka najważniejszych czynników. Przede wszystkim mowa tutaj o kosztach leczenia, a im wyższa suma gwarantowana, tym dla nas lepiej. Kolejna kwestia to NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czy ubezpieczenie OC, ponieważ ochroni nas, gdy doprowadzimy do szkody osób trzecich.

Wykupując dla siebie polisę turystyczną nie zapomnijmy o Assistance, ponieważ ten dodatek wesprze nas w razie kryzysowych sytuacji na drodze. I tak pomoc drogowa dowiezie nam paliwo, zajmie się usuwaniem drobnych usterek na drodze, czy nawet holowaniem pojazdu. Dodatkowo można też liczyć na podstawienie samochodu zastępczego, fachowe doradztwo, czy wiele innych dodatków.

Autem za granicę – o czym jeszcze pamiętać podczas przygotowań?
Wybierając się w podróż samochodem za granicę, nie możemy zapomnieć o zabraniu najważniejszych dokumentów. Jeśli jest to podróż po krajach Unii Europejskiej, to wystarczy nam dowód tożsamości, prawo jazdy i dokument potwierdzający ważność polisy OC. Jeśli przekraczamy granice UE, to dodatkowo trzeba ze sobą zabrać też paszport.

Aby jednak podróż była udana, pamiętamy, że wszystkie dokumenty muszą być ważne. Jeśli niedługo upływa termin dowodu tożsamości lub paszportu, to lepiej wcześniej go wyrobić, ponieważ na nowy dokument poczekamy od dwóch tygodni do miesiąca.

Kluczowe znaczenie będzie mieć również zaplanowanie trasy u w tym przypadku warto brać pod uwagę nie tylko czas przejazdu, ale również stan dróg. Na pewno warto korzystać z autostrad, ponieważ one zachowane są w świetnym stanie i sprawiają, że można bezpiecznie dotrzeć do celu. Autostrady w Niemczech są wolne od opłat. Za korzystanie z polskich odcinków czasami naliczane są opłaty, zaś w Czechach, Słowacji, czy na Węgrzech obowiązują winiety.

Nabyć je można jeszcze przed wjazdem do danego kraju i w sumie to najlepiej zrobić to online, ponieważ w ten sposób nie będziemy musieli szukać specjalnych punktów. Poza tym podróż własnym autem wiąże się z koniecznością dostosowania do przepisów drogowych danego kraju, więc lepiej je wcześniej sprawdzić.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.