Cieksyn: Spłonęło 45 hektarów lasu i domki letniskowe

We wtorek (23.04) o godzinie 10:30 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Nowym Dworze Mazowieckim, odebrał zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Cieksyn gm. Nasielsk. Na miejsce wysłano liczne zastępy ratowniczo – gaśnicze. Szybko okazało się, że potrzebna będzie większa ilość zasobów ratowniczych a pożar lasu okaże się jednym z większych w ostatnich latach na terenie powiatu nowodworskiego.

Pożarem objętych zostało ponad 45 hektarów lasu. Ogień był tak silny, że w kilka chwil przedostał się na 10 działek i zajął domki letniskowe. Na drodze do Żołędowa w powiecie płońskim, ulokowano Sztab Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim. W tym celu wezwano również samochód dowodzenia i łączności z JRG Pruszków. Na miejsce akcji przybyli funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z Warszawy. Do działań zadysponowano dodatkowe zastępy z powiatów legionowskiego, płońskiego i ciechanowskiego. Do akcji gaśniczej użyto też 4 samolotów gaśniczych stacjonujących w Warszawie (lotnisko Bemowo – dromader), Radomiu (dromader) i Łodzi (2 dromadery). Wodę na potrzeby akcji gaśniczej pobierano z hydrantu przy remizie OSP w Cieksynie oraz z 18-tonowej cysterny, która ustawiona była przy brzegu rzeki Nasielnej, skąd pobierała wodę przy pomocy pompy pływającej.

Strażacy cały dzień walczyli aby pożar został zlokalizowany i nie rozprzestrzeniał się. Udało się to dopiero po kilku godzinach walki z żywiołem. W trakcie akcji lekko poszkodowany został jeden ze strażaków z OSP Radzymin, który skręcił kostkę.

Przelewanie pogorzeliska a następnie jego dozorowanie zajęło całą noc. Mieszkańcy okolicznych wiosek z podziwem przyglądali się ciężkiej pracy strażaków, podkreślając że są im bardzo wdzięczni za pomoc w walce z żywiołem.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.