Zamość: Spłonęło 15 hektarów lasu

We wtorek (23.04) o godzinie 10:33 w rejonie miejscowości Zamość gm. Leoncin od strony miejscowości Górki na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, wybuchł pożar poszycia w lesie. Na miejsce zadysponowano liczne siły i środki gaśnicze w tym plutony wsparcia z okolicznych powiatów.

Pożar okazał się być bardzo rozległy. Ostatecznie spłonęło prawie 15 hektarów poszycia leśnego i nieużytków. Ogień szybko się rozprzestrzenił przez silnie wiejący wiatr. Do pomocy strażakom z powiatu nowodworskiego wysłano zastępy z powiatu legionowskiego i warszawskiego zachodniego a także z warszawskiej jednostki OSP Wesoła i OSP Stara Miłosna.

Pożar zlokalizowany był blisko zabudowań mieszkalnych i to tam, w pierwszej fazie strażacy walczyli aby stłumić płomienie. Po kilku godzinach akcji gaśniczej, udało się doprowadzić do nierozprzestrzeniania się ognia. Przelewanie pogorzeliska zajęło strażakom kolejne godziny.

W akcji gaśniczej trwającej 17 godzin udział brało 20 samochodów ratowniczo – gaśniczych a w nich łącznie 81 strażaków. 5 samochodów to pojazdy Państwowej Straży Pożarnej a 15 pochodziło z Ochotniczych Straży Pożarnych w tym 13 zastępów z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego a 2 z poza systemu. Do gaszenia użyto 350m3 wody, którą podawano przy użyciu 10 prądów. Wodę pobierano z kanału Łasica, pobliskiego stawu oraz hydrantów. Ostatni zastęp do koszar wrócił o godzinie 3:27 w środę nad ranem.

Wykaz sił i środków biorących udział w akcji podamy wkrótce.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.