Co dla powiatu?

Zbliża się koniec roku. To dobry moment na podsumowanie. Jak mijający rok oceniają radni województwa? O najważniejszych inwestycji w powiecie nowodworskim rozmawiamy z przewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jadwigą Zakrzewską.

Proszę powiedzieć, co jako radna województwa może Pani zrobić dla naszego powiatu?
Wszystko, co dotyczy Mazowsza jest dla mnie ważne, a szczególnie pomoc dla samorządów lokalnych. Z uwagi na fakt, że zajmuję się sprawami kultury i dziedzictwa narodowego, w swojej pracy koncentruję się na zabieganiu o dotacje finansowe na rewitalizacje zabytków oraz dotacje dla instytucji kultury: muzeów, teatrów, bibliotek czy domów kultury.

Samorząd województwa pomaga lokalnym samorządom w realizacji wielu przedsięwzięć. Jakie Pani zdaniem są najważniejsze inwestycje w powiecie nowodworskim?
Najpilniejsze potrzeby na tym terenie to remonty dróg oraz planowanie nowych ciągów komunikacyjnych. Wynika to ze wzrostu liczby pojazdów oraz natężenia ruchu. Inwestycje drogowe są ważne ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Istotną kwestią jest także utrzymanie lotniska w Modlinie. To dla mieszkańców sprawa priorytetowa, bo daje im zatrudnienie. Niestety udziałowcy związani z obecnym rządem blokują wszystkie inwestycje na lotnisku. Jako samorząd walczymy i mamy nadzieję, że wkrótce lotnisko znów rozkwitnie. A ja mam do tego miejsca szczególny sentyment, bo jako były burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego uczestniczyłam w przekazywaniu terenu przez wojsko na potrzeby lotniska cywilnego.

Jakie inwestycje w powiecie nowodworskim otrzymały w tym roku dofinansowanie?
Klub Garnizonowy w Twierdzy Modlin otrzymał dotację w wysokości 20 mln zł z przeznaczeniem na jego rewitalizację. Jako radni zabiegaliśmy o ten projekt. Chciałabym, aby było to miejsce otwarte i przyjazne. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się tu zorganizować festiwal pieśni mazowieckiej i teatru. Przekazaliśmy także blisko 4 mln zł na zagospodarowanie brzegu rzeki Narwi na wysokości miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz 4 mln zł na rozbudowę Nowodworskiego Centrum Medycznego wraz z budową bloku operacyjnego. Pomoc trafiła także na budowę boiska sportowego wielofunkcyjnego na Osiedlu nr 9 w Nowym Dworze Mazowieckim. Z innych inwestycji, które sukcesywnie są finansowane to remonty i modernizacje dróg. W ramach naszych programów wspieramy także sołectwa, koła gospodyń wiejskich, strażaków ochotników, ale również szkoły, ochronę powietrza i wiele innych ciekawych inicjatyw.

Jakie więc są plany na przyszłość?
Samorząd terytorialny to jedno z ważniejszych osiągnięć Polski po 1989 r. Dzięki lokalnym gospodarzom nasz kraj zmienił się na lepsze. Przemierzając Mazowsze widać nowe szkoły, drogi, domy kultury, obiekty sportowe, itp. To inwestycje, które realizowały samorządy. Dlatego nie pozwolimy zniszczyć samorządów. Zrobimy wszystko, aby utrzymać je silnymi. Mamy w planie wiele ciekawych przedsięwzięć dla Mazowszan. Jest tylko jeden warunek – niech rząd da nam spokojnie pełnić służbę dla dobra kraju. W tym miejscu chciałabym przywołać słowa francuskiego myśliciela politycznego Alexisa de Tocqueville’a, który analizując wczesne demokratyczne społeczeństwo doszedł do wniosku, że: „bez pomocy instytucji gminnych naród może stworzyć sobie wolny rząd, lecz nie będzie w nim ducha wolności. Przelotne namiętności, chwilowe potrzeby czy przypadkowe okoliczności mogą mu dać zewnętrzne formy niezależności, lecz despotyzm ukryty we wnętrzu organizmu społecznego wcześniej czy później wyjdzie na jaw”.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.