Czerwiński obraz bez ozdobnych szat

Słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą wierni i pielgrzymi mogli w Wielki Piątek podziwiać bez nałożonych na niego zdobień.

Obraz w pełnej okazałości i ze wszystkimi szczegółami oglądać można tylko jeden dzień w roku w Wielki Piątek. Zwyczaj ten został wprowadzony kilka lat temu przez księży salezjanów opiekujących się czerwińską bazyliką, gdzie w głównym ołtarzu znajduje obraz.

Jest to w potocznym rozumieniu dzień żałoby, adorujemy Chrystusa, który uniżył się dla nas, dla naszego zbawienia aż po krzyż i Maryja jest wierną służebnicą Bożą, jej postawa to postawa służby. I w tym dniu pragniemy okazać wiernym obraz tak jak wygląda w oryginale, bez koron, bez srebrnej sukienki. Jest to jeden z elementów naszego wielkopiątkowego wystroju tego kościoła – mówi ks. Krzysztof Lis, salezjanin.

Na co dzień wierni nie mogą zobaczyć wielu elementów znajdujących się na obrazie, między innymi krzyża na czole Maryi, gwiazdy na prawym ramieniu oraz trzymanej w ręku chustki.

Tekst i Foto: Łukasz Wielechowski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.