Cztery pory roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu świętuje 50-lecie działania. Na zakończenie jubileuszowego roku skansen przygotował film przenoszący widzów na XIX-wieczną wioskę.

Obecnie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to nie tylko skansen, ale również XIX-wieczny ratusz i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. W Muzeum zgromadzonych jest ponad 13 tys. eksponatów.

Film na jubileusz
Obchody jubileuszowe Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zakończyło w sposób wyjątkowy – zaprosiło na spotkanie z dawnymi zwyczajami i obrzędami, które przybliży nam specjalnie na tę okazję nakręcony film z udziałem pracowników placówki

(Informacja dla osób ze specjalnymi potrzebami: zamieszczony poniżej film pokazuje sceny nagrywane na terenie skansenu w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Film pokazuje kolejne pory roku na polskiej wsi. Przedstawia też zmiany w zajęciach wykonywanych przez jej mieszkańców na polu i w zagrodzie: żniwa, przygotowanie wieńców dożynkowych, mielenie ziarna w młynie, przygotowania do poszczególnych świąt).

Imprezy plenerowe, warsztaty
By przybliżyć kulturę i zwyczaje mazowieckiej wsi Muzeum organizuje wiele imprez.

W minionym roku oprócz cyklicznie odbywających się konkursów jak „Tradycyjna palma wielkanocna” czy „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”, placówka zaproponowała kilka konkursów specjalnych, np. „Muzeoprzytulak” – projekt maskotki jubileuszowej, „Skansen w obiektywie” czy „Skansen słońcem malowany”.

Nową formą edukacji są prelekcje „W czwartki o kulturze”, realizowane (w związku z sytuacją epidemiczną) w Internecie na platformie YouTube.

To tam muzealnicy podejmują tematy związane z folklorem i tradycją mazowieckiej wsi („Karnawał na Mazowszu” czy „Wielkanoc na Mazowszu”) oraz odsłaniają tajniki swojej pracy i historii skansenu.

Przez pół wieku zarówno założyciele, jak i kontynuatorzy ich działalności dążyli do tego, by zainteresować gości w każdym wieku wiedzą o dawnych czasach, obyczajach i codzienności naszych przodków.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.