Czy oczyszczacz powietrza pomaga alergikom?

Statystyki wskazują jednoznacznie, że 30 proc. społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych cierpi na różnego rodzaju alergie, a w Polsce jest to nawet 40 proc. Alergia bywa niestety bagatelizowana, jako uprzykrzające życie, ale niegroźne schorzenie, tymczasem jest odwrotnie – nieleczona może prowadzić do poważnych dysfunkcji układu oddechowego, w tym astmy. Na rynku znajdziemy urządzenia, które mają ułatwiać alergikom codzienne funkcjonowanie, ale czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście pomagają?

Uciążliwe alergeny wziewne
Łatwo przedostające się do nosa, oczu i oskrzeli alergeny wziewne można podzielić na:
• zewnątrzpochodne – pyłki roślin;
• wewnątrzpochodne – roztocze kurzu, alergeny odzwierzęce, pleśń i grzyby.
Organizm osoby zmagającej się z alergią traktuje te z pozoru niewinne substancje jak wroga, powodując szereg nieprzyjemnych objawów.

Niemal połowa reakcji alergicznych jest wywoływana przez pyłki roślin – silnie alergizują m.in. brzozy, wierzby i trawy.
Warto znać kalendarz pylenia, by rozpoznać, z czym związana jest alergia: https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/kalendarz-pylenia-co-teraz-pyli-rady-dla-alergikow-i-astmatykow

Co oczyszcza powietrze z alergenów?
Oczyszczacz powietrza filtruje powietrze z unoszących się w nim zanieczyszczeń. To właśnie filtry są w stanie zatrzymać alergizujące substancje, takie jak pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, czy sierść. Mogą również pochłaniać szkodliwe substancje gazowe, np. cząsteczki lotnych związków organicznych.
Podstawą w oczyszczaczu powietrza dla alergika jest filtr HEPA, który usuwa:
• pyły zawieszone, a więc główny składnik smogu;
• pyłki roślin, zarodniki pleśni, roztocze;
• kurz i drobną sierść;
• bakterie, wirusy, zarodniki grzybów.

Pomocą w walce z alergenami jest również oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który wytwarza jony ujemne łączące się z naładowanymi dodatnio zanieczyszczeniami, powodując ich opadanie.
Za eliminację większych zanieczyszczeń odpowiada filtr wstępny, który wyłapuje np. sierść, by nie doszło do zapychania pozostałych części systemu filtracyjnego.

Alergiku, stosuj się do tych zasad
Prócz korzystania w mieszkaniu ze skutecznego oczyszczacza powietrza, warto wcielić w życie kilka pomocnych zasad:
1. Zapoznanie się z kalendarzem pylenia pomoże unikać alergenów poprzez ograniczenie spacerów w czasie, gdy dana roślina pyli najmocniej.
2. Regularne odkurzanie podłogi i ścieranie mebli usunie alergeny z ich powierzchni.
3. Rezygnacja z „łapaczy” alergenów, np. włochatych dywanów, bibelotów, pluszowych maskotek, zapobiegnie ciągłemu kontaktowi z uczulającymi substancjami.
4. Omijanie skupisk alergenów, np. świeżo skoszonych trawników ograniczy kontakt z nimi do minimum.
5. Zastosowanie immunoterapii (odczulania) może przywrócić tolerancję organizmu na alergen, który będzie stopniowo zmniejszał produkcję przeciwciał wywołujących objawy alergiczne.
Połączenie wszystkich powyższych wskazówek z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort życia alergika.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.