Dlaczego domy opieki stanowią właściwy wybór?

Każdy wiek rządzi się własnymi prawami – tak przynajmniej lubimy sobie powtarzać, dopóki jesteśmy młodzi i sprawni. W pewnym wieku przychodzi jednak koniec beztroski, a zaczynają się poważne problemy. Osoby starsze często potrzebują pomocy – niektóre nawet przez 24 godziny na dobę. Jednak gdy mówimy o naszych rodzicach, czujemy (całkiem słusznie zresztą), że odpowiedzialność za ich dobro spoczywa, przede wszystkim, na naszych barkach.

Dla niektórych jest to ciężar wprost przygniatający. Stres, brak czasu, brak możliwości lokalowych oraz wiele innych, kompletnie od nas niezależnych czynników, uniemożliwiają nam zapewnienie bliskim właściwej opieki. To właśnie wtedy, po raz pierwszy pojawia się w naszych głowach myśl o domach spokojnej starości. Podświadomie czujemy się z tym źle, mimo iż wcale nie powinniśmy.

Błędne poczucie winy

Dzisiejsza rzeczywistość znacząco różni się od tej, jaka panowała jeszcze kilka dekad temu. Żyjemy coraz szybciej, w nieustannym pośpiechu oraz natłoku obowiązków. Gdy przychodzi moment, w którym dołącza do nich konieczność opieki nad starymi, często schorowanymi rodzicami, często wpadamy w panikę. Jak sobie z tym poradzę? Czy wystarczy mi czasu? Czy podołam wszystkim obowiązkom? Jak pogodzę opiekę z moim dotychczasowym życiem? Te i wiele innych pytań, przewijają się przez naszą głowę, a jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się w takiej sytuacji oddanie bliskich do domu opieki. Towarzyszy mu poczucie winy i, mimo iż jest to uczucie naturalne, powinniśmy spojrzeć na problem nieco szerzej.

Każdy z nas chce dla rodziców jak najlepiej. To przecież oni nas wychowali i ukształtowali, to w dużej mierze dzięki nim jesteśmy dziś tymi ludźmi, którymi jesteśmy. Zapewnienie im fachowej pomocy nie jest wyrazem wykluczenia czy odsunięcia, a właśnie troski i miłości. Zwłaszcza, że inicjatywa taka często wychodzi właśnie od osoby starszej.

Zalety prywatnych ośrodków

Bardzo często to właśnie sami seniorzy wychodzą z inicjatywą przeprowadzki do domu opieki. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele – chcą mieć czas na realizację swoich pasji, pragną wyciszenia i odpoczynku, a niektórzy po prostu nie chcą stawać się ciężarem dla swoich dzieci.

Domy opieki, zwłaszcza zaś prywatne ośrodki, są placówkami kompleksowo przystosowanymi do potrzeb swoich rezydentów. Położone na uboczu, z dala od wielkich miast, gwarantują ciszę i spokój. W połączeniu z profesjonalną opieką medyczną i pielęgniarską zapewniają osobom starszym opiekę, której, mimo najszczerszych chęci, nie bylibyśmy w stanie zapewnić im my. W wielu z nich, na przykład w podwarszawskich domach „Olimp” http://domyopiekiolimp.pl/ pracują ludzie z poczuciem prawdziwej misji, zapewniający ciepłą, wręcz rodzinną atmosferę. To właśnie takie miejsca seniorzy chwalą sobie najbardziej.

Nie czujmy się zwolnieni z obowiązków!

Domy opieki nad osobami starszymi stanowią nieocenioną pomoc, jednak nie zdejmują z nas obowiązku opieki nad naszymi bliskimi. Pozostawienie starszej osoby samej, w zamkniętym pokoju, jest absolutnie niedopuszczalne – rodzice muszą stale czuć naszą obecność. Rozmowy telefoniczne, częste odwiedziny, a także stały nadzór nad ich sytuacją to nasz obowiązek jako dzieci. Pamiętajmy, że dom seniora jest po to by pomóc nam podtrzymać dobą relację z bliskimi, nie zaś po to by ją „bezboleśnie” zakończyć.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.