Dni Dawcy Szpiku w Nasielsku

20 oraz 23 marca br. odbyły się Dni Dawcy Szpiku Fundacji DKMS Polska, zainicjowane przez gminę Nasielsk we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołem Szkół Zawodowych w Nasielsku. Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Nasielska.

Chęć pomocy chorym na nowotwory krwi zadeklarowało 50 osób. Rejestracja polegała na przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej. O całej procedurze pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej oraz szpiku kostnego opowiadał uczniom m.in. Rafał Moczulak – realny dawca szpiku kostnego, który 4 lata temu uratował życie Irlandczykowi choremu na białaczkę. Dzięki bezinteresownej pomocy Rafała, mężczyzna nadal może cieszyć się pełnią zdrowia i uczestniczyć w życiu swojej rodziny – żony i dwóch córek. Podczas prelekcji przekonywał, że procedura jest zupełnie bezbolesna i bezpieczna, a pobieranie szpiku z kręgosłupa jest bzdurą. Najważniejsza informacja to taka, że decyzja o byciu dawcą jest najprostszym sposobem na uratowanie komuś życia.

Kolejna akcja rejestracyjna potencjalnych dawców szpiku kostnego odbędzie się podczas Zdrowej Majówki w Nasielsku – 24 maja 2015 roku.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.