Działania kontrolno – prewencyjne „Bezpieczny Przejazd Kolejowy”

Nieprawidłowe przejście lub przejazd przez torowisko czy przejazd kolejowy jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych oraz skalę ich skutków. W związku z tym wczoraj na terenie powiatu nowodworskiego przeprowadzone zostały działania „Bezpieczny przejazd kolejowy”, które miały na celu zweryfikowanie czy piesi i kierujący przestrzegają norm prawa drogowego.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne w rejonie torowisk i przejazdów kolejowych, znajdujących się na terenie powiatu nowodworskiego. Funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych. Nie obyło się niestety bez mandatów. Najczęściej kierowcy pomimo nadawanego sygnału dźwiękowego, czerwonego sygnału świetlnego i zamykających się zapór, próbują jeszcze przejechać przez przejazd kolejowy mimo zbliżającego się pociągu. Również piesi przechodzą przez torowisko w miejscu niedozwolonym lub pod opuszczonymi zaporami. Tak też było również i wczoraj, 12 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, w wysokości nawet 2000 zł, zastosowano 6 pouczeń, skierowano 2 wnioski o ukaranie do sądu. W trakcie działań ujawniono również 2 osoby, które kierowały pojazdem nie posiadając do tego uprawnień.

Przyczyną zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych jest często ignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Dlatego apelujemy o rozsądek i szczególną ostrożność podczas przemieszania się przez przejazdy kolejowe.

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa:
– Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.
– Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
– Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
– Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
– Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie, gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle, co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
– Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
– Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
– Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

podinsp. Małgorzata Witkowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.