Ile kosztuje remont łazienki?

Remont łazienki, podobnie jak kuchni, jest jednym z najbardziej kosztownych. Znacznie mniej zapłacimy za remont salonu czy sypialni. Ceny zmieniają się z każdym kolejnym rokiem, różnią się również w zależności od województwa i wielkości miasta. Ponadto o cenie decyduje zakres usług. Jeżeli remont jest kompleksowy, trzeba liczyć się z większymi kosztami. Nie bez znaczenia jest ponadto rodzaj stosowanych materiałów, w przypadku których nie zawsze droższe oznacza lepsze. Jaka jest więc cena remontu łazienki i czy możemy ograniczyć koszty?

Przygotowanie łazienki
Zanim w łazience pojawią się nowe płytki ceramiczne oraz urządzenia sanitarne, trzeba pozbyć się tych już istniejących. Zatem usuwamy wszystkie meble i urządzenia z pomieszczenia. Jeżeli nadają się do ponownego wykorzystania i nie planujemy zakupu nowych, należy je zabezpieczyć na czas remontu. Koszt demontażu urządzeń sanitarnych to ok. 100 zł za jedną sztukę, więc całość to zazwyczaj ok. 300 zł. Kiedy łazienka jest już pusta, trzeba skuć płytki ze ścian i podłogi. Średnio taka usługa kosztuje 25 zł/m2, przy czym uwzględnia ona już wyrównanie ścian i przygotowanie pod położenie nowych płytek. Czasami konieczna okazuje się wymiana instalacji hydraulicznej i elektrycznej. Warto to sprawdzić, szczególnie jeżeli nie jest to nowe budownictwo. Prace tego typu mogą kosztować ok. 800 zł.

Wybór materiałów
W łazience panują trudne warunki i nie wszystkie materiały radzą sobie w nich dobrze. Jest wysoka wilgotność powietrza, a powierzchnie mają bezpośredni kontakt z wodą. Ponadto często pojawiają się na nich nalot z kamienia, a nawet rdza. Najczęściej stosowanym materiałem na ściany i podłogi są płytki ceramiczne. Są odporne na wilgoć i wodę, a także uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Łatwo się je czyści i można je swobodnie dopasować do aranżacji wnętrza pod względem wzoru i koloru. Ceny płytek są różne, jednak średnia cena za m2 to 140 zł. Niektórzy w wizji swojej nowej łazienki mają drewno i kamień. To szlachetne materiały, których cena jest jednak wyższa, niż jest to w przypadku płytek ceramicznych. Ponadto drewno wymaga impregnacji, ponieważ nie jest odporne na wilgoć i wodę. Alternatywą są płytki drewnopodobne w kolorze naturalnego drewna oraz pięknego marmuru i granitu.

Układanie płytek i malowanie pomieszczenia
Ułożenie płytek o standardowej wielkości 30×30 cm w prostym układzie to ok. 50 zł/m2. Droższe będzie ułożenie mozaiki oraz bardziej skomplikowanych wzorów, za które możemy zapłacić nawet 120 zł/m2. Sufity malujemy farbą, oczywiście wybieramy farbę wodoodporną. Za dobrej jakości lateksową farbę zapłacimy ok. 24-25 zł/l. Koszt malowania to dodatkowe 10 zł/m2.

Zakup i montaż urządzeń sanitarnych
Jeżeli decydujesz się na wymianę urządzeń sanitarnych, w swoich kalkulacjach musisz uwzględnić również ich zakup i montaż. Średnia cena pralki to 1500 zł, wanny 500 zł, a kabiny prysznicowej z brodzikiem to 1000 zł. Za umywalkę zapłacimy ok. 300 zł, jeżeli wybierzemy standardowy wzór i rozmiar.
Koszty remontu łazienki są więc uzależnione od zakresu prac, jak też jej metrażu. Zatem za kompleksowy remont łazienki o powierzchni 7 m2 zapłacimy ok. 10 000 zł. Koszty te mogą być jednak mniejsze, jeżeli zrezygnujemy z niektórych prac, nie będziemy wymieniać urządzeń sanitarnych, a także pozostawimy istniejącą hydraulikę i instalację elektryczną.