Kolejny zabytek w Twierdzy Modlin

Zespół budowalny, składający się z budynku magazynowego intendentury, chłodni (wraz z nasypem ziemnym) oraz tunelu łączącego chłodnię z rampą kolejową – będący elementem Frontu Ostrołęckiego Twierdzy Modlin, położony w Nowym Dworze Mazowieckim został wpisany do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe.

Przedmiotowe obiekty – stanowiące część Twierdzy Modlin – posiadają wartości historyczne i naukowe. Dokumentują one jeden z etapów rozbudowy fortyfikacji, będącej najważniejszy punktem obronnym Cesarstwa Rosyjskiego od strony zachodniej. Powiększanie załogi cytadeli wymusiło podjęcie decyzji o wybudowaniu nowych obiektów, umożliwiających sprawne zaopatrzenie wojska w żywność oraz możliwość jej zmagazynowania na wypadek oblężenia. Na lokalizację wybrano miejsce posiadające bezpośredni dostęp do komunikacji oraz pozbawione istotnej funkcji militarnej w związku z rozbudową twierdzy o pierścień fortów. Ponadto, projektanci umiejętnie wkomponowali oba budynki w zastany układ drogowy oraz wtopili w sąsiadującą zabudowę murowaną, a także umocnienia ziemne. Szczególnie wartościowym obiektem jest chłodnia, charakteryzująca się ogromną kubaturą skrytą pod warstwą ziemi. Budynek, w całości pozbawiony elementów ozdobnych, wyróżnia się prostą i funkcjonalną architekturą. Wyjątkowość chłodni stanowi również fakt, iż jest to niepowtarzalny, w pełni zachowany, przykład budownictwa towarzyszącego i w całości podporządkowanego zabudowie militarnej, współtworzącej wielkopowierzchniową twierdzę. Wartościowy jest również detal architektoniczny budynku magazynowego intendentury, posiadający cechy uproszczonego klasycyzmu, nawiązującego formą do dawnego budownictwa militarnego.

W latach 1935-1939 w budynku magazynowym zostało utworzone Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Koła Rodziny Wojskowej w Modlinie.

Obiekty położone są na wschód od cytadeli oraz północny-zachód od mostu Pancera, na przedpolu obwarowania zewnętrznego, pomiędzy ulicami Mieszka I (droga prowadząca do Bramy Ostrołęckiej) i Chłodnią (prowadzącą dawniej do bramy kolejowej).

Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.